Blog

Jak správně připravit sypaný čaj? Teplota vody je důležitá

Pohltil vás svět čajových lístků a rádi byste se naučili, jak správně připravit čaj? Možná vás to překvapí, ale každý druh má svá specifika a zalévá se vodou o jiné teplotě. Pojďte společně s námi nahlédnout do čajového světa. Ukážeme vám, v čem připravit čaj a jak jej správně připravit.

caj-mucha

V čem připravit sypaný čaj?

Sypané čaje se připravují tradičně v porcelánových nebo keramických konvicích. Je to dáno tradicí a hlavně výdrží materiálu. Keramika je odolná a udrží teplo. Naopak skleněné konvice mají tendence při prudké změně teploty praskat a nerez jako materiál je populární teprve “pár let”. Přesto v něm čaj mnoho lidí nepřipravuje a raději volí starou známou klasiku - keramiku.

Konvice na čaj Konvice na čaj pro jednoho

Jaké sítko?

Vždy kvalitní! Vybírat můžete ze silikonových, nerezových či porcelánových a keramických. Doporučujeme volit nerezové sítko na čaj, které mívá hrubší síť a nepropustí drobné lístky rostliny.

Sítko na čaj Sítko na čaj Hrnek se sítkem

Postup přípravy čaje

Nejdříve vyberte dostatečně velkou nádobu. Obvykle se čaj připravuje do větších hrnků či menších konvic (0,5-1 litr). Poté vložte do sítka odměřené množství směsi a zalijte jej vodou v požadované teplotě.

Teplota zalévání čaje je velmi individuální. Pokud si kupujete kvalitní čaj ve specializovaných prodejnách, vždy se ujistěte, že víte, jak čaj připravit - řekne vám to prodejce nebo najdete postup na obalu čaje.

Pokud to druh čaje vyžaduje, zakryjte jej pokličkou. Jakmile uplyne doba potřebná pro luhování, vyndejte sítko a položte jej třeba na porcelánový talíř pod čaj (podčajník). Čaj nedoporučujeme nechávat v konvici či hrnečku. Může se přelouhovat, čímž ztrpkne, zhořkne či získá kyselou chuť.

Příprava černého čaje

Černý čaj zaléváme horkou vodou a necháváme 2-5 minut louhovat. Dávka vždy slouží na jeden nálev, proto se nedoporučujeme černý čaj znovu zalévat. Nebude už mít tak výraznou chuť.

Příprava zeleného čaje

Zelený čaj se zalévá o teplotě cca 70-80 °C. Uvařenou vodu nechte chvíli odstát - nesmí být vařící. Pokud byste zalili zelený čaj vroucí vodou, vypustily by se třísloviny a nálev by zhořkl.

Příprava bylinkového čaje

Věděli jste, že bylinkové čaje nejsou vlastně čaje? Lístky z čajovníku totiž vůbec neobsahují. Jedná se o směs bylin, které mají na náš organismus pozitivní vliv. Bylinky (čerstvé či sušené) zaléváme vařící vodou a necháme 10-15 minut louhovat v uzavřené nádobě (aby nevyprchaly silice).

Příprava ovocného čaje

Ovocný čaj spolu ze zeleným a černým patří k těm nejoblíbenějším. Zalévá se vroucí vodou a luhuje se 5-8 minut. Pokud čaj vytáhnete příliš brzy, nemusel by být ještě hotový. Dávejte si však pozor, ať čaj nepřelouhujete, mohl by mít nakyslou chuť.

Příprava žlutého čaje

Obdobně jako u zeleného čaje i v přípravě žlutého nechte vodu odstát na cca 80 °C. Žlutý čaj louhujte 3 minuty, a poté jej vyndejte z konvice a odložte bokem. Z jedné dávky můžete totiž udělat až 3 nálevy.

Příprava Oolong čaje

Oolong je lidově polozelený čaj - něco mezi černým a zeleným. Proto i jeho příprava je někde v půli cesty. Oolong se zalévá horkou vodou o cca 90 °C a louhuje se 2-5 minut. Z jedné várky je přitom možné připravit až 5 nálevů!

Příprava Roiboos čaje

Jako poslední si uvedeme oblíbený Roiboos čaj. Ten se zalévá vroucí vodou a louhuje se 5 minut. Když dobu o pár minut překročíte, nic se nestane. Nálev bude stejně dobrý. Nedoporučujeme z něj dělat ale více nálevů. Čaj po prvním louhování ztrácí svou typickou chuť a vůni.

Praktický svatební dar do 500 Kč? Dáme vám tipy

Jste pozvaní na svatbu, ale vaše peněženka i bankovní účet zrovna nehýří velkými úsporami. Jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá? Krásný svatební dárek od srdce, který vykouzlí úsměv na tváři, nemusí stát tisíce korun. Dáme vám tipy na levné, ale přesto praktické dárky na svatbu.

Praktické svatební dary do 500 Kč

Popřemýšlejte, co novomanželé mají rádi. V případě, že je tak dobře neznáte, vyzvídejte nenápadně od ostatních. Někteří lidé rádi cestují, jiní rádi chodí za kulturou, někdo pije víno někdo zase raději čaj.

 

Pro milovníky umění

Do 500 Kč můžete pořídit lístky do kina, muzea, na výstavu či do divadla (budete-li mít štěstí a ulovíte dobrá místa). Chcete-li spíše něco hmotného, co novomanželům zůstane několik let, zkuste například sadu dvou šálků s podšálky se vzorem malby Alfonse Muchy či Gustava Klimta. Sady stojí 300-400 Kč.

 

Pro svíčkové nadšence

Takové nadšence poznáte snadno. Při návštěvě budete potkávat na stolech nejrůznější vonné svíčky, aromalampy, difuzéry a vonné tyčinky. Všechny tyto drobnosti nestojí mnoho a přitom udělají velkou radost. Například jedna kvalitnější svíčka u nás vyjde kolem 50-200 Kč, vonné tyčinky do 100 Kč. V nabídce navíc máme i krásný vonný set za 309 Kč.sypany-caj-sitko

 

Pro čajmeny a kávomily

Lidé se obvykle dělí na dvě skupiny - ti, kteří milují kávu a ti, kteří dávají přednost čaji. Oběma skupinám uděláte radost, když rozšíříte jejich malou sbírku. Při výběru upřednostňujte sypané čaje a kvalitní výběrovou kávu. Mimo jiné můžete svatební dar oživit také o elegantní mlýnek na kávu či čajové sítko.

 

Pro vinaře

Víno se obvykle v domácnosti neztratí. Vydrží dlouhou dobu a když přijde návštěva, každá domácnost ocení, že nemusí na jeho koupi myslet. Poradit vám může zkušený vinař nebo prodejce ve vinotéce. A chcete-li láhev ozvláštnit, připravili jsme pro vás hned několik tipů, jak zabalit víno jako dárek.

 

Do nové domácnosti

Stejně jako láhev dobrého alkoholu se doma neztratí ani kvalitní bavlněné ručníky, utěrky či deky. U povlečení a prostěradla bychom byli opatrní. Existují matrace a lůžkoviny o různých velikostech. Pokud přesně nevíte rozměry, raději vyberte něco neutrálnějšího. Sada bavlněných ručníků se srdíčky u nás stojí 479 Kč, mikroflanelovou deku pořídíte od 299 Kč a utěrky od krásných 59 Kč/ks.

 

Kasička plná drobných

Pokud se bojíte, že se netrefíte do vkusu novomanželům, kupte pěknou kasičku (například prasátko za 79 Kč) a rozměňte zbylé peníze na drobné (1, 2 a 5 Kč) a naházejte je dovnitř. I když se nebude jednat o žádnou převratnou sumu, každá korunka se počítá a přijde vhod :-).

 

 

Jak darovat peníze? 

Další tipy, jak darovat peníze, najdete v našem předchozím článku: Jak chytře darovat peníze jako svatební dar.

 

Vlastní bylinky: Kde sbírat, jak sušit a v čem skladovat?

Chcete si doma sušit bylinky, míchat vlastní koření a vařit pravé bylinkové čaje? Řekneme vám nejen, kdy a kde je vhodné bylinky sbírat, ale také, jak je skladovat, aby vám vydržely co nejdéle.

sber-bylinek-c

Sběr bylinek: Kdy je ten správný čas?

Pokud nemáte vlastní zahrádku, můžete sbírat léčivé byliny ve volné přírodě. Mnohdy mají mnohem více účinných látek. Rostou totiž ve svém přirozeném prostředí. Klidně vezměte s sebou na sběr i děti a partnera a udělejte si pěkný den v přírodě.

5 pravidel sběru

 1. Vždy se ujistěte, že se opravdu jedná o tu správnou bylinku. Existuje mnoho podobně vyhlížejících, avšak jedovatých, rostlin.
 2. Vyhýbejte se místům, kde je rušno a mnoho aut (parkoviště, silnice…). Stejně tak veřejným parkům a místům kolem stromů. Zde často chodí pejskaři na procházky se psy.
 3. Doporučujeme si udržet čisté svědomí a nesbírat vzácné rostliny. Ať zůstane z té krásné přírody i něco našim dětem.
 4. Sbírat je vhodné ráno, neboť bylinky přes noc vytvářejí silice. Počkejte, až bude sluníčko chvíli svítit, aby se odpařila z rostlin rosa. Bylinky tak nebudou navlhlé a snadno se usuší.
 5. Sběr provádějte na vrcholu vegetačního období. To se u mnoha bylin liší, obecně ale můžeme říct, že se jedná o jaro či začátek léta. Sbírat lze různé části - květy, listy, stonky, kořeny, semena. Vždy si pozorně v herbáři přečtěte, která část je pro sběr ta správná.

 

Pokud chcete bylinky uchovat čerstvé (například bazalku či oregano do polévky), stačí je nasekat a uložit do mrazáku. Náš tip: Bylinky uložte do formy na led, budou se vám snadno dávkovat.

Jak a kde sušit bylinky?

Sušení bylinek by mělo probíhat na suchém, teplém a tmavém místě, kde proudí vzduch. Nesušte určitě na přímém slunci či v místnosti, kde je příliš velká zima nebo vlhko (sklep/kuchyně). Mezi oblíbené metody sušení patří svazování a věšení na šňůry. Další alternativa je rozložit bylinky v tenčí vrstvě na papír (ne noviny!).

Že je bylinka usušená poznáte podle toho, že se stonek láme, listy jsou zkroucené a začnete-li svazek mnout v ruce, “šustí”. Takto usušené bylinky lze použít jako koření, k přípravě bylinkových nálevů či čajů. Uvidíte, že vlastnoručně posbíraný a usušený čaj vám bude z hrníčku chutnat mnohem více.

Jak skladovat usušené bylinky, aby dlouho vydržely?

To nejlepší, co můžete udělat, je skladovat bylinky v uzavíratelných nádobách. Nedoporučujeme látkové pytlíčky a nádoby s dírkami či jiným větráním, aby se k bylinkám nedostal nenasytný hmyz nebo vlhkost. Ideální jsou proto plechové dózy, plastové uzavíratelné dózy či nádoby z tmavého skla. Je důležité, aby byly bylinky uložené na suchém a tmavém místě. Nevystavujte je slunci ani teplu. Správně uložené vám vydrží několik měsíců. Ideálně je však spotřebujte do 12 měsíců od usušení.

Plechová dóza levandulePlechová dóza modrá bílá

Keramická dóza s kočkouPlechová dóza levandule

Kouzlení s pomalým hrncem: Recept na brambory a risotto v pomalém hrnci

V našem blogu už jsme stihli prozkoumat štědrovečerní večeři v pomalém hrnci i tradiční vývary, jak to ale je třeba s bramborami a rýží? Opravdu je lze uvařit a připravit z nich chutné pokrmy pro celou rodinu?

testoviny-nudle

Když jsou ty správné ingredience, jde všechno raz dva

Vařit přílohové brambory či rýži v pomalém hrnci se může zdát jako neefektivní. Většinou chceme, aby byly přílohy rychle hotové. Samotné brambory přitom trvají uvařit do změknutí jen pár minut. Proto se dnes budeme zabývat spíše pokrmy z brambor a rýže - italským risottem a zapečenými brambory.

Recept na zapečené brambory se sýrovou omáčkou

Budete potřebovat:

 • Střední až větší brambory (množství odhadněte podle počtu strávníků)
 • Slaninu
 • Pár cibulí

Na sýrovou omáčku:

 • Mléko
 • Sýr Philadelphia
 • Cheddar
 • Mozzarella
 • Pažitka Muškátový oříšek

Brambory a cibuli nakrájejte na kolečka a společně se slaninou vrstvěte střídavě do pomalého hrnce. Zapněte na vyšší stupeň High na 3 hodiny. Poté se můžete pustit do sýrové omáčky. Vsadit můžete na vlastní ověřený recept, nebo vyzkoušejte ten náš. Získali jsme jej od jedné velice šikovné paní z internetu. Sýrová omáčka je velice jednoduchá a přitom velice chutná. Stačí smíchat mléko se sýrem Philadephia, nastrouhat do něj mozzarellu a cheddar a nakonec přidat trochu pažitky a nastrouhaného muškátového oříšku pro provonění. Po 2,5 hodinách “pečení” brambor přidejte na poslední půl hodinu omáčku a je hotovo.

risotto

Italské risotto v pomalém hrnci

I když bude rizoto trvat trochu déle, ušetříte si věčné stání u plotny a hlídání času. Jediné, co musíte udělat je dát vařit rýži a udělat zvlášť zeleninu. Tu doporučujeme péct v troubě. A co na takové italské rizoto budete potřebovat?

 • 250 g rýže
 • 500 ml vývaru (ideálně zeleninového)
 • 200 ml bílého vína (co zůstalo z víkendu :-))
 • 1-3 papriky kapie
 • 250-300 g cherry rajčátek
 • 1 střední cuketa
 • A aby to mělo ještě větší italský šmrnc, připravte si parmezán na posypání

Rýži propláchněte, nasypejte do pomalého hrnce a zalijte teplým vývarem a vínem. Vařte v hrnci cca hodinu. Během toho si připravte zeleninu - nakrájejte na větší kusy, položte na plech s pečícím papírem, zakápněte olejem a pečte 30-40 minut. V průběhu párkrát promíchejte.

Až budete vytahovat zeleninu z trouby, zkontrolujte rychle rýži, zda není rozvařená. Zeleninu nechte trochu vychladnout a nakrájejte na libovolně velké kousky. Poté smíchejte s rýží. A je to! Na vrch nezapomeňte nasypat parmezán. Přidat můžete i opečenou šunku, slaninu či natvrdo uvařené vejce. Dobrou chuť!

RECEPT: Vánočka a velikonoční mazanec z domácí pekárny

Oslavte příchod jara s domácím mazancem či vánočkou z pekárny. Překvapí vás, jak snadné to je. Stačí mít jen správné suroviny, domácí pekárnu a sladké pečivo bude cobydup na světě. A zatímco pekárna bude hnětat těsto nebo péct, vy si můžete dopřát chvilku sama pro sebe.

recept-vanocka-2

Jaké máte možnosti s domácí pekárnou?

Domácí pekárna není skvělá jen na pečení chlebu, ale i na přípravu rozličných těst. Ty poté můžete v pekárně rovnou upéct, nebo dát do speciální formy a péct v klasické troubě. Z toho vyplývá, že při přípravě vánočky a mazance máte tyto dvě možnosti:

 • Připravit těsto a nechat jej upéct v pekárně.
 • Připravit těsto a vložit jej do klasické trouby.

V první variantě budete mít vše téměř bez práce. Na vás bude akorát vložit suroviny do pekárny a vybrat vhodný program. Mnoho žen však stále preferuje na pečení klasickou troubu. Tvrdí, že jim domácí pekárna na mazanec a vánočku nevyhovuje, neboť těsto není upečené tak, jak jsou u tohoto druhu pečiva zvyklé. Druhá možnost vám také umožňuje mít mazanec či vánočku v libovolné, vámi zvolené formě. Doporučujeme vyzkoušet obě varianty a vybrat si tu, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Recept na velikonoční mazanec z domácí pekárny

Pro přípravu lahodného mazance budete potřebovat:

 • 500 g polohrubé mouky
 • 275 ml vlažného mléka
 • 100 g rozpuštěného tuku (Hera či jiné máslo na pečení)
 • 10 g droždí
 • 3 lžíce cukru
 • 2 lžíce vanilkového cukru
 • 1 lžička soli
 • Na provonění trochu muškátového oříšek
 • dle libosti: Rozinky, mandle, kandované ovoce (Přidáváme až v poslední fázi, jakmile domácí pekárna zapípá)

Nastavení pekárny

Základní program (normální chléb) | Kůrka program Světlá | Velikost chleba Velký

Pečení v troubě

Těsto připravte v pekárně na program Těsto. Až bude hotové, vytvořte libovolný počet pruhů a upleťte cop. Konce spojte a nechejte takto kynout cca 50 minut při 45 °C. Poté pečte v horkovzdušné troubě kolem 45 minut na 170 °C.

vanocka-stul-2

Nezapomeňte se domácí vánočkou či mazancem pochlubit i doma, třeba tím, že ji naservírujete na krásném porcelánu. My jsme použili nás nový porcelánový tác s malbou Gustava Klimta

Recept na vánočku z domácí pekárny

Pro dokonale nadýchanou a voňavou vánočku si připravte:

 • 400 g polohrubé mouky
 • 250 g hladké mouky
 • 250 ml mléka
 • 125 g rozpuštěného másla (nebo Hery)
 • 100 g cukru
 • 1,5 lžičky droždí
 • 1 vanilkový cukr
 • Špetku soli
 • Trochu citronové kůry
 • dle libosti: Mandle, rozinky či kandované ovoce (Přidáváme až v poslední fázi, jakmile domácí pekárna zapípá)

Nastavení pekárny

Základní program (normální chléb) | Kůrka program Světlá | Velikost chleba Velký

Pokud chcete mít krásnou pletenou vánočku i z pekárny, doporučujeme nejdříve nechat udělat těsto přes program Těsto. Poté jej vyndejte z nádoby (vyjměte rovnou i míchací kříže) a upleťte vánočku od oka tak, aby se “bochánek” vlezl zpět do nádoby. Vložte těsto zpět a zapněte program Pečení.

Pečení v troubě

Těsto můžete také péct v klasické troubě. Abyste docílili krásné tradiční vánočky, rozdělte si základ na 3 díly. Z prvního největšího dílu upleťte cop o 5 pramenech. Z druhého poté cop ze tří pramenů a na vrch vánočky připravte pletenec ze dvou pramenů. Aby se vám mistrovské dílo nezhroutilo, zajistěte několika špejlemi zapíchnutými shora dolů. Pro dokonalé propečení pečte pod alobalem nejdříve 10 minut na 180 °C, poté 40 minut na 150 °C. Alobal poté sundejte a pečte dalších cca 8 minut, dokud nechytne vánočka krásnou zlatohnědou barvu.

domaci-vanocka-c

Náš tip: Domácí vánočka nejlépe chutná s kvalitním čajem, ne příliš sladkým čajem. A abyste do svých domovů přinesli přicházející jaro, servírujte čaj v květinovém porcelánovém hrnečku. Pohodová, jarní nálada se dostaví cobydup.

Jak často prát povlečení a měnit ručníky?

Otázka, která nejedné ženě vrtá hlavou. Jak často prát povlečení a ručníky? Ukážeme vám nejen, jak často prát, ale také na kolik stupňů, jak žehlit a jaký zvolit prášek. Přečtěte si naše praktické rady a tipy, jak udržet textil jako nový.

Povlečení

Z hygienických důvodů doporučujeme měnit povlečení alespoň 1 za 14 dní, ideálně však 1 týdně. Během noci se do postele dostanou kousky kůže, prach či vlasy, díky kterým se v lůžkovinách množí bakterie, roztoči a plísně. Navíc věděli jste, že přes noc můžeme vypotit až 1 litr potu? A ten se vsakuje nejen do pyžama, ale i povlečení.

veseni-pradla

Jak správně prát povlečení

Abyste udrželi povlečení krásné a jako nové, doporučujeme volit takovou teplotu vody, která je uvedena na lístečku se symboly. Obvykle se bavlněné povlečení pere na 60 °C (při této teplotě se ničí bakterie a roztoči). Ať už zvolíte flanel nebo bavlněný satén, doporučujeme látku převrátit před praním naruby. Po vyprání povlečení “vyklepejte”, aby se látka narovnala a pověste na vzdušné, slunné místo. Kdo správně pověsí, ušetří si práci se žehlením :-).

Bavlnu jinak žehlíme na stupeň bavlna/len o maximální teplotě 200 °C. Pokud ale není žehlička váš kámoš, můžete si tuto domácí činnost odpustit - jednoduše zvolte bavlněné krepové povlečení.

A protože všichni rádi ulehají do voňavé postele, zvolte speciální aviváž s jemnou vůní bylinek a přírody. Mnohé značky vyrábějí prací prášky a aviváže přímo na povlečení obohacené o uklidňující vůně, které vám pomohou ke klidnému spánku.

Ručníky

U ručníků je situace podobná, avšak hodně záleží, jak často je používáte. Pokud 1-2krát denně (př. klasická ranní/večerní sprcha), ručník byste měli měnit alespoň 1krát týdně. Jestliže jej používáte častěji (například na ruce) nebo pro očištění citlivých míst (obličej, dětská pokožka…) doporučujeme měnit co druhý den, případně každý den.

rucniky

Jak správně prát ručníky

Udržet ručníky nadýchané a savé není žádné kouzlo, stačí zvolit jen tu správnou péči. Bavlněné ručníky a osušky nejprve roztřiďte dle barev - barevné, bílé, tmavé, a poté zvolte vhodný program doporučený výrobcem pračky. Teplota by se měla pohybovat mezi 40-60 °C (dle symbolu na štítku od výrobce).

Při praní doporučujeme používat tekutý prací gel. Snadněji a lépe se rozpouští. Budete tak mít jistotu, že po vytáhnutí ručníků z pračky v nich nenajdete zbytky prášku. Také nepoužívejte aviváž! Je to zabiják savosti.

Doufáme, že vám dnešní článek pomohl a odnesli jste si z něj praktické rady, jak pečovat o své povlečení a ručníky. Nezapomeňte však, že vše začíná už správným výběrem - bavlněné ručníky s vysokou gramáží vydrží mnohdy mnohem déle než jejich lacinější, ne tak kvalitní kolegové.

Štědrovečerní večeře v pomalém hrnci: Polévky a řízky

Pro hodně lidí je Štědrý den symbolem klidu a pohody. Maminky a muži v domácnosti ale vědí, že Štědrý den je den vaření, aranžování, servírování a uklízení nádobí. Už ráno se ujmou kuchyňské zástěry a nesundají ji, dokud nebude poslední várka řízků dosmažena. Zkuste to tenhle rok jinak, s pomalým hrncem. Myslíte si, že to nejde? Vyvedeme vás z omylu!

Polévka se uvaří sama, přes noc

Večer si připravte základní ingredience na vaši tradiční polévku a než půjdete spát, dejte je do pomalého hrnce. Ten zapněte na I. stupeň (Low) na 6-9 hodin a běžte spát. Ráno už pak stačí jen dodělat drobnosti - dokořenit, přidat poslední ingredience, případně vyndat maso a nakrájet na menší kousky. A jaké polévky lze v pomalém hrnci připravovat? Všechny! Rybí polévka, luštěninové (fazolová, hrachová, čočková) i vývary (zeleninové, hovězí i kuřecí).

Na vývary je pomalý hrnec opravdu machr. Pomalé a dlouhé vaření polévky vytáhne ty nejlepší chutě a vykouzlí ten pravý, poctivý vývar.

Smažené řízky v pomalém hrnci? Žádný problém!

Řízky klasicky obalíme v trojobale (v případě vepřových ještě naklepeme) a dáme zprudka osmažit rychle na pánvi, aby se udělal trojobal - zezlátl a držel pohromadě. Ještě nedodělané řízky naklademe do pomalého hrnce. Na každý plát položíme kousek másla - krásně provoní řízky, zavřeme pomalý hrnec a zapneme jej na vyšší II. stupeň (High) na 2-3 hodiny. Po té době už budou řízky krásně hotové i vevnitř.

rizky-pomaly-hrnec

I brambory můžete uvařit…

… ale pokud je chcete mít rychle hotové, doporučujeme je a zeleninu na bramborový salát vařit raději v klasickém hrnci. Bramborový salát udělejte den předem, ideálně odpoledne a nechte jej přes noc odpočinout v lednici. Uloží se a propojí se v něm krásně všechny chutě. Další den tak bude ještě lahodnější.

Jak funguje pomalý hrnec a jak vypadá? Přečtěte si v našem předchozím článku, co všechno dalšího můžete s tímto kuchyňským zázrakem vykouzlit.

Jak relaxovat na mateřské a najít si chvíli pro sebe?

Maminky vědí, že mateřství je jedna z nejkrásnějších věcí v životě ženy. A ačkoliv své děti milují až za Měsíc, občas i ony potřebují chvíli pro sebe, klid a pohodu. Odpočinout si, nabrat síly, zrelaxovat mysl i tělo. Patříte k maminkám a hledáte tipy, jak relaxovat na mateřské? Tak tady vám přinášíme pár rad, jak toho dosáhnout.

Než se do toho pustíte

Vyberte si 1 den v týdnu a udělejte z toho rutinu

A tento den věnujte jen sobě. Pokud si nemůžete dovolit celý den, zkuste si “utrhnout” alespoň odpoledne. V tom nejlepším případě z toho udělejte rutinu a například každý druhý pátek bude váš. Žádné omluvy a výjimky.

Který den vybrat? Doporučujeme ten, který bývá nejmenší zmatek. Pokud jezdíte pravidelně v pondělí nakupovat, nebo každý čtvrtek chodíte s dětmi do kroužků, nebo víte, že mívá partner dlouhou službu, určitě doporučujeme vybrat jiný den :-).

relaxace-masaz

Povolejte partnera, maminku, sestru, chůvu…

Abyste si chvíli pro sebe užili na maximum, nesmí být děti doma. Jinak by vás rozptylovaly a dostatečně byste se neuvolnila. Svěřte je na chvíli babičce, která je jistě ráda uvidí, tatínkovi nebo tetě. Pokud nikoho na hlídání nemáte, vyzkoušejte profesionální chůvu. Stránek s chůvami existuje hned několik. Obvykle jde o mladé dívky studující pedagogiku či jiný pedagogický/sociální obor. Vybírat můžete podle recenzí na internetu a osobních sympatií.

Tipy na relaxační aktivity

 1. Posezení s kamarádkou v kavárně (bez dětí! :-)) - Namalujte se, zkrášlete se a vyrazte za kamarádkami. Třeba na dobrý čaj, kávu či zákusek.
 2. Procházka přírodou - Běžte si sednout do parku, projít se lesem a poslouchejte zvuky přírody. Příroda uklidňuje a dodává nám podvědomě energii.
 3. Koupel při svíčkách a relaxační hudbě - Než si do vany lehnete, vše si připravte. Ukliďte okolí vany (ať nemáte během relaxace chuť uklízet), napusťte si vanu teplou vodou, přidejte pěnu do koupele, připravte si pohodlný bavlněný ručník pod hlavu a pusťte klidnou hudbu.
 4. Filmový večer ve vaně a se sklenicí vína - Předchozí verzi můžete vylepšit a místo hudby si pustit svůj oblíbený film. K tomu si nalít sklenici vína (pokud už nekojíte) a užít si pár chvil o samotě.
 5. Návštěva kosmetičky, kadeřnice či nehtového studia - Nechte o sebe pečovat jiné. I taková drobnost, jako nový účes či pěkná manikúra, dokáže zvednout náladu a zpříjemnit dny.
 6. Masáže či akupunktura - Masáž zad, chodidel či hlavy dokáže uvolnit nejen tělo, ale i mysl. Skvělá je také akupunktura. Během této procedury jsou do speciálních bodů na těle zapichovány jemné jehličky, které ovlivňují energii čchi v těle. Nemusíte se bát, jehličky jsou opravdu tenké a obvykle je celý průběh bezbolestný.
 7. Aromaterapie - Jedna z nejvíce uklidňujících relaxačních metod. Vůně mají na nás mnohem větší vliv, než si dokážeme představit. Dokážou uvolnit, dodat energii, uklidnit nebo dokonce naladit na spánek. Nejpoužívanější jsou čajové svíčky, vonné tyčinky, difuzéry a aromalampy. Aromaterapii doporučujeme zkombinovat s meditací.podzimni_dekorace-compressor
 8. Sauna - Povzbudí tělo i imunitu. Otužíte se a zároveň příjemně zrelaxujete. Skvěle uděláte, když spojíte saunu s plaváním.
 9. Bylinková terapie - Máte blízko k přírodě a chce venkovní procházky spojit s užitečným? Vydejte se do luk, na babiččinu zahrádku nebo na chatu. Sbírejte bylinky, sušte je, zakládejte do herbáře nebo používejte k vaření.
 10. Jóga - Zapište se do kurzu jógy. Uvolníte napětí, získáte flexibilitu a energii. Proč docházet do studia a necvičit doma? Když si zaplatíte lekce dopředu, budete mít větší motivaci na ně docházet. Navíc vás pohlídá při cvičení zkušený lektor, což ocení zejména začátečníci.
 11. Ruční práce - Zabavte ruce i mysl. Vyšívání, háčkování, pletení, kreslení, pečení… Budete se soustředit na práci a nepřemýšlet nad tím, jestli máte vypráno a zda má dítě všechny pomůcky do výtvarného kroužku.
 12. Čtení - Patřilo kdysi čtení k vašim oblíbeným činnostem a knihovna byl váš druhý domov? Zavzpomínejte na ty časy s novou knížkou a čajem v ruce. Lehněte si na pohovku, do postele nebo usaďte pohodlně do křesla a nechte se unášet napínavým příběhem.

Co určitě nedělat

Neuklízejte (pokud vás to vyloženě nebaví a nemáte to jako relaxaci). Nechte to na potom. Ono to nikam neuteče :-). A hlavně nedělejte z relaxování povinnost - nehoňte se, ať máte vše uklizeno a připraveno. Je to kontraproduktivní a akorát si přivodíte další stres.

Tipy na dárky pro milovníky koček, které potěší a zahřejí u srdce

Máte ve svém okolí kočkomila a hledáte pro něj originální dárek? Připravili jsme pro vás tipy na dárky, které potěší vaše blízké i jejich mazlíčky.

IMG_1847-compressor

Na okno: Tak trochu netradiční květina

Majitelé koček vědí, že mít v bytě pokojovou rostlinu není tak úplně jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Věčně shozené, hlína všude po zemi a rozbité květináče bývají na denním pořádku. A co si budete povídat, výběr rostlin také není příliš velký. Mnoho z nich bývá totiž pro domácí zvířata jedovatých. Přesto ale existuje možnost, jak obdarovat kočičí dámu elegantní květinou. Jmenuje se šáchor kočičí neboli kočičí tráva.

Zakoupit ji můžete v nejednom květinářství, zahradnictví či v hobby marketech. Na první pohled vypadá jako obyčejná tráva, avšak pro kočky má důležitý význam. Pročišťuje jim zažívací trakt a střeva, zejména od trichobezoárů a chlupů.

A aby nebyla tráva jen tak samotná, ozdobte ji umělými květinami či jedlými květy. Přidat můžete i pár dekorací na špejli, elegantní květináč a voilá, originální kočkomilná květina je na světě.

povlak-na-polstar-40-40-cm--kocky-ve-meste-compressor

Na ozdobu: Kočičí hodiny, prostírání, háčky na stěnu

Krásným dárkem pro milovníky koček jsou také tematické kuchyňské či bytové dekorace. Zmínit můžeme například kočičí nástěnné hodiny, solničku s pepřenkou ve tvaru koček, prostírání a háčky na teď. V našich kolekcích najdete celou řadu praktických vychytávek a doplňků, se kterými se domácnost promění v hotové kočičí království.

Do nových domácností: Uvítací rohožka a bavlněné ručníky

Nejen o Vánocích a narozeninách se rozdávají dárečky. Pokud se chystáte ke “kolaudačce” bytu milovníka koček, určitě ocení praktickou výbavu. Doma se určitě neztratí uvítací rohožka s kočkami, ručníky ze 100% bavlny nebo malé univerzální polštářky, které mohou posloužit jako opěrka, ke spaní nebo jako pelíšek pro chlupáče.

Do kuchyně: Hrnek s konvičkou či pokličkou

Kočky mají mlsné jazýčky a rády pijí z hrnků a skleniček. Ať už je to čaj, voda se sirupem nebo jen čistá voda, rády ochutnají vše. Hrnek s konvičkou či pokličkou se proto stal naším domácím oblíbencem. Uvidíte, že i vašim blízkým udělá radost. Umožní jim vychutnat si čaj v klidu, pohodlí a bez kočičích chlupů :-).

A kde tyto kočičí skvosty najdete? V našem e-shopu v kategorii Kočky.

keramicka-cajova-souprava-kocka-3-dilna-compressor

Balení praktických dárků: Jak zabalit hrnek a láhev vína?

O praktických dárcích se říká, že jsou to přesně ty typy věcí, které koupíte, když vám dojde fantazie. Čím jsme ale starší, tím nám připadají praktické dárky úžasnější. A taky z nich máme čím dál větší radost! Proto si myslíme, že na nich není nic špatného. Ba naopak. Existují události a společenské akce, které si takové dárky žádají. Příkladem může být láhev vína. Jak ale takovou láhev zabalit?

 

Jak zabalit víno?

Pokud koupíte víno v krabici, máte vyhráno. Zabalíte jej snadno balícím papírem stejně jako ostatní dárky. Co ale se samostatnou skleněnou lahví? I to jde!

Originální balení s nařasením a zabalení do ponožek/útěrky - Jednoduché a přitom velmi krásné! Určitě stojí za vyzkoušení

Víno v košili s kravatou - Elegantní dárek nejen pro muže.

Víno jako ananas - K tomuto kousku budete potřebovat krepový papír a čokoládové bonbony ve zlatém či žlutém obalu.

Originální stojan na víno - Pokud kupujete opravdu kvalitní ročník a odrůdu, zaslouží si lahev stylový stojan. Ten může mít podobu motorky, rybáře, auta či kuchaře.

stojan-na-vino-motorka-compressor

 

Jak zabalit hrnek jako dárek?

Nejsnadnější je vložit hrnek do krabičky a ten obalit v balícím papíru. V našem e-shopu prodáváme všechny porcelánové hrnky v krabičkách, navíc luxusní porcelán už obdržíte v krásné, elegantní krabičce, která je sama o sobě vkusným dárkem.

makovy-porcelan

Pokud ale hledáte něco osobitějšího a chcete si s balením vyhrát, dáme vám pár tipů. I balení hrnků bez krabičky se dá pojmout kreativně.

Hrnek jako květina - Květinu můžete vyrobit z papíru nebo koupit umělou.

Hrajte si s barvami - Kombinujte mezi sebou různé balící papíry, celofány a mašle. Nemusíte zůstat jen u jednoho, vyzkoušejte jich několik!

Další inspirace nejen na balení hrnků - Závěrem vám přinášíme video, kde najdete hned několik ukázek, jak zabalit víno, peníze nebo celou krabičku s hrníčkem. Stačí si tedy jen vybrat a pustit se do tvoření.

Stránka 1 z 3 - 22 položek celkem

Využíváme soubory cookies. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací