Blog

Tipy na dárky pro kolegy při odchodu z práce

Čeká vás rozlučka s kolegou či kolegyní a rádi byste jim poděkovali za všechny veselé chvíle, které jste společně prožili? Připravili jsme pro vás několik tipů na dárky pro kolegy, kterými můžete vyjádřit vděk za odvedenou práci a zároveň tak popřát vše nejlepší do nového zaměstnání.

 

Hrníček

V práci se vlastní hrníček vždy hodí. A pokud kolega už nějakou dobu obdivuje váš originální hrnek, máte hned skvělý tip na dárek. Navíc vždy, když si bude ráno dělat kávu, vzpomene si na svůj starý kolektiv a pracovní den tak začne s úsměvem na tváři.

 

 

Fotka z teambuildingu s věnováním

Prožili jste spolu nezapomenutelné zážitky během teambuildingu, na večerní sešlosti v restauraci nebo na oslavě firemních narozenin? Nechte fotku z tohoto dne vyvolat a připište na ni věnování. Všichni kolegové se poté mohou podepsat z druhé strany fotografie nebo kolem fotorámečku.

 

 

Čaj či káva

Zavzpomínejte, jaký druh pití si váš kolega či kolegyně o pauze nejčastěji připravuje - je to sypaný, nebo porcovaný čaj, mletá, nebo instantní káva, nebo je to úplně něco jiného? I taková drobnost, jako je oblíbené pití, jistě potěší.

 

Sladkosti

Kromě čaje a kávy můžete obdarovat kolegu či kolegyni také oblíbenými sladkostmi. Abyste nedávali dárek v neforemném sáčku, doporučujeme sladkosti v neotevřeném obalu schovat do plechové dózy. Na tu pak stačí připsat přání (třeba ať je přechod do nové práce co nejméně stresující) a je to.

 

 

Deka

Patří vaše kolegyně k těm ženám, kterým je neustále zima a vrství na sebe všechno oblečení? Inspirace na další dárek je na světě - hřejivá mikroflanelová deka. Doporučujeme volit deky z mikroflanelu. Jsou hebké, tak akorát huňaté a skvěle zahřejí i ty největší zimomřivce.

 

Látková taška a ekologický hrnek

Tento dárek potěší zejména ty, kteří se zajímají o udržitelnost a životní prostředí. Látková taška dokáže sloužit dlouhá léta, stejně jako ekologický cestovní hrnek z bambusu. Na ranní kávu a odpolední nákup naprosto ideální kombinace.

 

Originální stojan na víno

Ideální dárek pro muže! Stojany na víno či jiný alkohol v podobě auta budou opravdu netradičním a nevšedním dárkem, který vyvolá “wow” snad u každého. Navíc tak vyřešíte problém “jak hezky zabalit láhev vína”.

Všechny dárky pro muže a dárky pro ženy si můžete prohlédnout na našich stránkách.

3 tipy, jak čistit a udržovat porcelán

Aby vám vydržel porcelán dlouhé roky a měl stále krásný vzhled, je potřeba o něj správně pečovat. Při nevhodném zacházení totiž může začít flekatět, praskat nebo ztrácet barvu. Jak tedy na to? Připravili jsme pro vás několik tipů, se kterými si váš porcelán udrží krásný vzhled i desítky let.

1. Skladování porcelánu

Kvalitní porcelán by neměl ležet na kuchyňské lince nebo v otevřené polici, kde by se na něj prášilo. Ulpět na něm totiž může i prskající olej z pánvičky. A to by mohlo být pro vaše nádobí kritické.

Jak tedy správně skladovat porcelán? Ideálně v uzavíratelné skříni či polici bez vlhka a přímého slunce. Aby se jednotlivé kousky nepoškrábaly, můžete je prokládat lehkým hadříkem, papírovými ubrousky či novinovým papírem (jako to dělávaly naše babičky). Papír zabrání potlučení a navíc odstraní vlhkost.

2. Běžná údržba porcelánu

Hrnky, talíře a veškerý další porcelán po použití ihned opláchněte ve studené vodě jemným hadříkem. Čím dříve to uděláte, tím lépe. Jídlo a nápoje nestihnou na povrchu zaschnout a mytí vám půjde raz dva. Při čištění nepoužívejte v žádném případě kartáče, drátěnky ani jiné nástroje s drsným povrchem. Za pár týdnů by vám z krásného obrázku zůstala jen nevzhledná šmouha.

Porcelán po umytí nechte lehce okapat a utřete dosucha. Než ho uložíte do skříňky, vždy se ujistěte, že je každý kousek suchý. K čištění doporučujeme používat šetrné čistící prostředky a při opravdu lehkém znečištění omývat ideálně jen čistou vodou.

3. Čištění zašlého porcelánu

Dostali jste starý porcelán po babičce, nebo jste našli krásné kousky ve starožitnictví? Než si nové úlovky vezmete do parády, pozorně si je prohlédněte. Můžete totiž narazit na starý ručně malovaný porcelán. Na ten by se nemělo používat nic drsného, a to ani agresivní čističe s drobnými částečkami (mohly by poškodit nejen malůvku, ale také okolní povrch).

Pokud má luxusní porcelán zdobené okraje zlatou barvou, dejte si pozor také na příliš časté namáčení a drhnutí. Nádobí se zlatým zdobením má tendenci rychle blednout, proto se doporučuje čistit jen vlhkým hadříkem.

A co když objevíte opravdu nevzhledný flek? Namočte porcelán na pár hodin do studené vody s pár kapkami jemného saponátu nebo octu. Pokud ani rozmočení a jemné drhnutí nepomůže, vyzkoušejte bělící prostředek - Savo nebo peroxid vodíků. Peroxid vodíků zakoupíte v lékárně nebo ve vybraných drogeriích.

 1. Připravte si roztok ze 3 částí vody, 1 části peroxidu a pár kapek čpavku.
 2. Při manipulaci myslete na to, že se jedná o chemikálie, proto používejte rukavice, zástěru a ideálně i ochranné brýle.
 3. Před nanesením bělidla nádobí namočte do vody.
 4. Poté vezměte snítku vaty, vatového tamponu či látky, smočte ji v roztoku a přiložte na špinavé místo.
 5. Takto nechte nádobí chvíli odpočívat, dokud flek zcela nezmizí.

 

Velký otazník také visí nad porcelánem a myčkou na nádobí. Pokud jde o novější porcelán, je nejlepší zjistit přímo u výrobce, zda ho můžete dávat s klidným svědomím do myčky. Není totiž pravidlem, že vše “nové” je už automaticky přizpůsobené moderním myčkám. U starších kousků bychom to už vůbec neriskovali a použili raději starou dobrou klasiku - hadřík a čistou vodu.

A co mikrovlnná trouba? V keramice i v porcelánu můžete ohřívat jídlo s naprosto klidným svědomím. Pozor si akorát dejte u nádobí se stříbrnými a zlatými okraji (mohl by vzniknout elektrický výboj).

7 nápadů na dárky na rozlučku pro nevěstu

Plánujete rozlučku se svobodou a vymýšlíte s kamarádkami, čím obdarovat budoucí nevěstu? Máme pro vás pár tipů na vkusný dárek, který bude krásnou připomínkou vašeho přátelství i této veselé noci. A pokud je nevěsta spíše pro praktické dárky, i takové u nás najdete.

 

Romantické dárky na rozlučku

Fotky s kamarádkami

Pohledejte fotky z dámských jízd, společné dovolené nebo z pátečního srazu u vína. Největší úsměv na tváři vykouzlí momentky, díky kterým se ocitnete přesně v tom nejlepším okamžiku. Fotografie můžete vložit do elegantního fotorámečku, okraje popsat věnováním a osobitý dárek na rozlučku je na světě.

 

Sada hrníčků Love

Že vám přijdou hrníčky jako dárek okoukané? To jste ještě neviděly tyto! Černobílé porcelánové hrnky se zlatým zdobením a písmeny, které dohromady tvoří nápis LOVE. Nebo poskládejte iniciály jmen novomanželů! V nabídce máme celou abecedu. Jednoduše dokonalá sada, která bude zároveň i krásnou kuchyňskou dekorací.

 

 

Rámeček na fotku ze svatby

Elegantní rámeček ve tvaru srdce s ručním věnování s podpisem všech kamarádek? Krásný dárek na rozlučku se svobodou, který zahřeje u srdce. Věnování můžete vložit přímo do rámečku místo fotky. Později jej může nevěsta vyměnit za fotku ze svatebního dne.

 

Nejlepší kamarádka

Ručně vyráběný zápisník s nápisem Nejlepší kamarádka je plný prázdných stránek, které můžete vylepšit podle svých potřeb. Kreativitě se meze nekladou. Každá kamarádka může například napsat nějakou vtipnou vzpomínku, přiložit společnou fotografii a napsat vlastnoruční věnování ke svatbě a manželství. Vytvoříte tak originální knížku plnou krásných vzpomínek.

Stejně tak nabízíme plechovou dózičku Nejlepší kamarádka, do které můžete ukrýt jakýkoliv menší dáreček.

 

Praktické dárky na rozlučku pro nevěstu

Vybavený piknikový koš

Piknikový koš s dekou, talíři a příbory koupíte už kolem 1 500 Kč. Do něj můžete dát mini lahev šampusu a pár drobností na mlsání (třeba oříšky či brambůrky). O nic víc se nemusíte starat. Naše vybavené piknikové koše obsahují vše potřebné, co by pár mohl při svém malém výletu potřebovat.

 

Rohožka ke dveřím do nového bydlení

Čeká novomanžele po svatbě stěhování do nového bytu či domu? Věnujte jim praktickou rohožku ke dveřím. Může nést romantický citát “Love builds a happy home” nebo zamilované kočky (pro kočičí majitele jako dělané).

 

Plné prasátko

Našetřené korunky se hodí vždy. Obzvláště pokud plánujete svatbu, svatební cestu nebo nové společné bydlení. Proto se vůbec nemusíte stydět za plné prasátko jako dárek na rozlučku se svobodou. Ozvláštnit jej můžete vtipným věnováním. A pokud víte, kam mají novomanželé namířeno na svatební cestu, naplňte prasátko drobnými ve zdejší měně.

Dárků na rozlučku se svobodou můžete pořídit i více a vytvořit tak pěkný dárkový balíček. A náš tip na závěr: Chcete-li obdarovat nevěstu něčím praktickým do domácnosti, prodlouženým víkendem, wellness pobytem či voucherem na večeři, poraďte se s pánskou skupinkou. Pro případ, že byste dostali stejný nápad.

Údržba nábytku z masivu: Jak pečovat o nábytek z exotického dřeva

Chystáte se koupit masivní nábytek, nebo už pár takových kousků doma máte, ale nejste si jisti, jak o něj správně pečovat? Dáme vám pár rad, jak na údržbu nábytek z masivu. Se správnou péčí, vám totiž může dělat radost pěknou řádku let.

Specifické nároky masivního nábytku

Oproti moderní dřevotřísce, která potřebuje minimální péči, je masiv trochu specifický. Je totiž vyroben z bytelných kusů dřeva (a ne ze “slepených dřevěných třísek”). Proto je potřeba k němu jako k dřevu přistupovat. Dřevo v průběhu let pracuje, to znamená, reaguje na změnu teploty, vlhkost apod. Myslete na to, že kdysi ten krásný bytelný stůl byl několikametrový vzrostlý strom, který poskytoval útočiště zvířatům a nyní dělá radost vám. S nábytkem z masivu tedy pracujte opatrně a šetrně.

interier1

nábytek olejovaný, voskovaný a lakovaný

Masivní nábytek má nejčastěji lakovou, olejovou nebo voskovou povrchovou úpravu. Ke každému se poté přistupuje trochu jinak.

Péče o dřevěný lakovaný nábytek

Tekutiny či nečistoty odstraníte z povrchu jemným hadříkem. Špínu rozpusťte ideálně teplou vodou, a pokud ani ta nepomůže, vyzkoušejte vodu s trochou citronové šťávy nebo speciální čistič na lakovaný povrch. Co určitě nedělat: Vyhněte se drsným hadříkům, houbičkám, kartáčkům a jiným drsným věcem, které by mohly poškodit lak. Pozor si dejte také na čističe s drobnými částečkami (poškrábou povrch) a na saponáty (ty pro změnu vytvoří na povrchu mastný film, kvůli kterému přijde lak o lesk). A co když se lak poškodí? Doporučujeme pak údržbu nábytku z masivu svěřit do rukou odborníkům, kteří s lakováním mají zkušenosti. Budete tak mít jistotu, že je o váš masivní nábytek perfektně postaráno.

interier2

Péče o dřevěný voskovaný a olejovaný nábytek

Stejně jako v případě lakovaného nábytku používejte jemné hadříky na odstranění prachu a rozlité tekutiny. Pokud bude dřevo znečištěno více, použijte speciální čistič na dřevo a pozorně si přečtěte, zda je vhodný na olejovaný či voskovaný povrch. Jednou za čas je také potřeba povrch znovu ošetřit. Čím častěji dřevěný nábytek používáte, tím častěji jej budete muset znovu přetřít. U méně používaného masivního nábytku bude dostačující jednou za několik měsíců.

A jak na to?

Ve specializovaném obchodě si kupte vhodný olej či vosk doporučovaný pro váš druh dřeva a potřeby. Poté stačí měkkým hadříkem aplikovat vosk či olej na povrch, nechat chvíli vsáknout, a poté hadříkem vytřít dosucha. Co určitě nedělat: Nepoužívejte agresivní čističe ani čističe neurčené na tento typ povrchu. Vyhýbejte se také drsným drátěnkám a kartáčům. Při velkém znečištění (fixy, zaschlé skvrny aj.) odstraňte fleky pomocí speciální brusné houbičky (k zakoupení ve specializovaných prodejnách).

komoda-masivni-drevo

Jak na důlky v dřevěném nábytku

Menší promáčkliny a důlky odstraníte pomocí páry. Na poškozené místo přiložte vlhký hadřík a na něj žehličku nastavenou na nízký stupeň (ze začátku raději méně, než více). Díky vlhkosti dřevo “nabobtná” a promáčklina se vyplní. V případě potřeby je možné postup opakovat. Pokud se ale jedná o velkou díru, raději svěřte nábytek z masivu specialistům.

Praktické stanování: Co s sebou pod stan s dětmi?

Vícedenní stanování je výzva pro dospělé i samotné děti. Jak se na takovou cestu připravit a co všechno si sebou zabalit? Přinášíme vám seznam 10 věcí, které se budou hodit všem natěšeným rodičům i začínajícím malým dobrodruhům.

nerez-esus-

Kempování s dětmi: Co všechno s sebou vzít?

 1. Náhradní oblečení - Vyplatí se zejména, pokud máte mladší děti. Ty milerády pobíhají všude okolo, déšť nedéšť, bálo nebláto. Proto se vždy hodí mít schované jedno záložní triko, tepláčky a mikinu. Jistota je jistota.
 2. Pláštěnku - Chystáte-li se na výlety, pláštěnka je nutností pro každého člena. Není nic nepříjemnějšího, než promoknout, a pak ve vlhkém oblečení půl dne chodit. Navíc stačí slabší imunita a příští týden proležíte s nachlazením.
 3. Vlastní mini batůžek - Nechte dítě nést vlastní výbavičku (v rámci mezí). Dítko si bude připadat více dospěle, zodpovědně a vám jeho oblíbená hračka, pití a svačinka ušetří místo ve vlastním batohu.
 4. Lékárničku - Rozbitá kolena, škrábnutí o kámen nebo větev, rozškrábaný štípanec od komára a mnohem více “drobností” bývají při výletování s dětmi na denním pořádku. Lékárnička se ale hodí i pro případ jakéhokoliv jiného úrazu. Mějte proto s sebou dezinfekci, obvaz, náplasti, pinzetu a případně i léky na nachlazení, alergii a tišení bolesti.
 5. Dětské cestovní hry - Hodí se nejen na cestu, ale i během deštivého dne. Jsou malé praktické a umí zabavit celou rodinu. Vybírat můžete i tematicky - existují vzdělávací cestovní hry o lese a přírodě. Pro malé děti můžete vzít také pár kostiček Lego, skládanku nebo omalovánky.
 6. Rychlé svačinky - Když na nás přijde hlad, jsme mrzutí a podráždění. Stejně to mají i děti. Proto přijde vhod mít po ruce vždy nějakou přesnídávku nebo ovocnou kapsičku.
 7. Jídlonosiče - Chcete-li si někdy koupit polévku nebo celé jídlo v restauraci a sníst si ho v kempu či na výletě, jídlonosiče jsou to pravé ořechové. Na požádání vám v restauraci do něj nabalí jídlo klidně pro celou rodinu.
 8. Kapesníčky a ubrousky - Na upatlané ruce, špinavý obličej nebo na přicházející rýmu.
 9. Podsedáky - Dlouhé sezení na chladné zemi neprospívá zdraví, proto pokud si chtějí vaše děti hrát v sedě, dejte jim pro jistotu na sezení podsedák. Využijete jej i večer při opékání a vysedávání u ohně.
 10. Dětský repelent a opalovací krém - Kosmetika, která se vždy vyplatí. Dětský repelent a krém na opalování jsou šetrnější než verze “pro dospělé”. Nebývají tolik parfémované a často v sobě obsahují i prospěšné látky pomáhající hydratovat pleť.

 

Pár tipů na závěr: Pojměte stanování a kempování s dětmi opravdu dobrodružně. Do programu můžete zařadit stavění domečků pro skřítky, poznávání stop v lese, rozpoznávání stromů, hledání hub i stezku odvahy. Tablety nechte doma, mobilní telefony v kapse. Místo pouštění pohádek na dobrou noc si přečtěte naučnou povídku o přírodě, nebo si vyprávějte veselé historky. Jídlo si připravujte tradičně na ohni a servírujte v praktickém ešusu. Po dobrém obědu se můžete na chvíli natáhnout na deku a pozorovat mraky a říkat si, co vám za zvířátka připomínají.

Výbava na stanování: Praktické tipy pro pohodlné kempování

Kempování a stanování vyžaduje větší přípravu, než piknik v městském parku. Jste odkázáni jen na sebe, své vybavení, případně malou samoobslužnou prodejnu v nejbližším městě. Chystáte se i vy v brzké době kempovat a nevíte, co všechno si s sebou vzít? Připravili jsme pro vás pár tipů, které vám pomohou s balením.

nerez-esus-

Stan

Stan je základ, bez kterého se neobejdete. Dokonce i pokud chcete spát pod širákem (stačí, aby se otočil vítr a nemilé překvapení v podobě deště je na světě). U stanu a spacáku doporučujeme výběr nepodceňovat. To poslední, co byste chtěli, je potopa ve stanu nebo zlomené stanové tyčky.

Spacák

Při nákupu spacáku si nechte poradit odborníkem. Existuje totiž několik variant, např. zateplené spacáky do zimy i lehčí spacáky do teplých dnů. Navíc se vybírá i podle velikosti - vaši výšky. A špatně vybraný spacák vám může stanování pěkně znepříjemnit.

Samonafukovací karimatka

Nafukovací nebo samonafukovací karimatka posune kempování na další (mnohem pohodlnější) úroveň. Nebudou vás tlačit trsy trávy, kameny ani hrboly na zemi a díky měkké podložce se vám bude krásně usínat a ještě lépe probouzet. Navíc se samonafukovací karimatkou si ušetříte i čas s nafukováním.

Světlo

Lampička, čelovka či baterka přijde vhod v každé situaci. Nikdy nevíte, na koho nebo kam si budete potřebovat posvítit :-).

Powerbanka

I když je cílem vaší cesty relaxace a nabrání sil, doporučujeme mít s sebou mobilní telefon a powerbanku. Pro případ, že budete potřebovat zavolat pomoc, najít cestu do kempu, domluvit se s přáteli apod. Mobil zároveň poslouží i jako fotoaparát pro zvěčnění nezapomenutelných chvil. Sociální sítě a e-maily ale nechte tentokrát stranou.

Lékárnička a repelent

Obvaz, náplasti, dezinfekce, léky na alergii a proti bolesti, repelent, případně ještě sprej či krém na štípance a kousance od hmyzu - ať se neuškrábete. Vše zabalte do voděodolné dózy nebo sáčku, ať je lékárnička v suchu a bezpečí.

Nůž a nůžky

Na jídlo, látku, větve, náplasti… Nůž a jedny nůžky se hodí vždy. Kvůli bezpečnosti je raději noste v pouzdře a udržujte dál od dětí. Ať kromě rozbitých kolen neřešíte ještě řezné rány.

Ešus a příbor

Plastové misky jsou sice lehké, ale na horké jídlo se nehodí. Keramika, porcelán a sklo je zase příliš těžké a křehké. Na cestování se proto nejvíce osvědčilo nerezové nádobí - ešusy. Univerzálně použitelné nádoby, které nahradí misky, talíře, hrnce i dózy na skladování potravin. Zakoupit je můžete i ve zvýhodněných sadách = 2 velikost ešusů + nerezový příbor k tomu.

jidlonosice

Jídlonosič

Plánujete-li během svých cest navštívit více kempů a chodit po výletech, doporučujeme přibalit také jídlonosiče. Dají se na sebe hezky stohovat, jsou lehké a odolné. Bez problémů tak přenesete jídlo z jednoho místa do druhého. A když potkáte po cestě restauraci, můžete si nechat jídlo zabalit s sebou.

Nerezový hrnek

Hrnek je při kempování v mnoha ohledech praktičtější, než uzavíratelná lahev (i tu ale doporučujeme). Poslouží nejen k pití, ale také k rozlévání čaje, odměřování vody a hlavně k jídlu! Díky uchu vás totiž držení nepálí, a tak nepotřebujete žádný stůl. Stačí do jedné ruky hrnek, do druhé lžíce a je to. Na guláš, polévku nebo tekutější jídla je nerezový hrnek jednoduše ideální.

Zápalky, zapalovač

Zapalovač nebo zápalky se zdají jako samozřejmost, ale divili byste se, kolikrát se při rozdělávání ohně stane, že nakonec nikdo zápalky nemá. Všichni si totiž mysleli, že je bude mít někdo jiný :-). A k rezervním zápalkám přidejte i podpalovač. Jistota je jistota.

Podsedák a deka

Plánujete ve stanu hrát hry, sedět večer kolem táboráku nebo jen tak u rybníka pozorovat přírodu? Přibalte si podsedák a deku. Půda bývá vlhká, chladná a na dlouhé sezení občas i pěkně nepříjemná.

To nejdůležitější, co si ale s sebou musíte vzít, je dobrá nálada. S úsměvem je každá situace mnohem příjemnější. A nezapomeňte, že když si něco zapomenete doma, nezoufejte, všechno se dá vyřešit.

Jaké jídlo si vzít na piknik nebo koupaliště? Dáme vám tipy!

V předchozích článcích jsme nakousli výběr piknikového koše a vychytávky na piknik. Tentokrát si vezmeme pod mušku jídlo. Bez něho by to totiž nebylo ono. Chutnou svačinku navíc oceníte i při výletě nebo během dne na koupališti. Pokud tedy nevíte, co si s sebou přibalit, připravili jsme pro vás hned několik lahodných tipů.

Hlavně se připravit!

Nikomu se nechce na dece v parku nebo u koupaliště mazat pečivo a krájet zelenina. Mohlo by se to totiž zvrtnout a chutná svačinka by mohla skončit jako oběd pro mravence. Proto si vše připravte třeba den předem. Ráno pak už jen uložíte jídlo do piknikového koše a hurá na cestu.

Toasty a sendviče

Jedny z nejlehčích a nejrychlejších jídel. Toasty můžete mít na sladko i na slano, nechat je v čerstvém nadýchaném toustovém chlebu, nebo je zapéct v sendvičovači. Sladké tousty můžete připravit:

 • s lískooříškovým krémem, banánem a strouhaným kokosem
 • s nastrouhaným jablkem, cukrem a skořicí
 • s hermelínem, hruškami a oříšky

Slané tousty jsou skvělé:

 • se zavařovanými brusinkami, hermelínem a rukolou
 • s majonézou, zeleninovou směsí připravenou na pánvi (cuketa, lilek, papriky, rajčata…), rukolou a kozím sýrem
 • s kečupem, sýrem a šunkou
 • s máslem, osoleným avokádem zakápnutým citronovou šťávou a listy salátu

oblozene-bagety

Obložené bagety

Věřte nebo ne, ale i bageta může vydat za celý oběd. Záleží totiž, jak je velká a co do ní vše dáte. My jsme si zamilovali kuřecí celozrnnou bagetu se zeleninou.

 1. Kuřecí prsa okořeňte grilovacím kořením a opečte na grilu nebo pánvi z obou stran.
 2. Poté nakrájejte maso na menší plátky.
 3. Bagetu rozřízněte a jako první vrstvu položte ledový salát.
 4. Na to následně maso, rajče, cibulku či papriku (dle chuti).
 5. Zakápněte jogurtovým dresinkem s bylinkami.
 6. Na vrch dejte opět další vrstvu ledového salátu. Zabráníte tak vsáknutí dresinku do bagety a zvlhnutí pečiva.
 7. Bagetu obalte v potravinové fólii a hurá do piknikového koše.

 

Těstovinové saláty

Těstovinové saláty patří k naší letní stálici. Chutnají totiž skvěle teplé a ještě lépe studené! Na piknik příliš nedoporučujeme saláty s rybami a vejci. Mohlo by se stát, že po nich bude cítit piknikový koš a také se rychle kazí. Vyzkoušet můžete například salát s kukuřicí a balkánským sýrem. Budete potřebovat:

 • Těstoviny
 • Kukuřici (z plechovky)
 • Rajčata
 • Okurku
 • Bílý jogurt
 • Majonézu
 • Sůl, pepř
 • Případně balkánský sýr pro ozvláštnění

Vše smíchejte a dochuťte dle potřeby.

Ovocné a zeleninové saláty

Ovoce a zelenina obsahují vysoký podíl vody a přírodní sacharidy. Proto jsou do teplých dnů jako dělané. Dodají energii a osvěží. Navíc připravit salát je velice jednoduché. Můžete jej totiž udělat z kdejaké zeleniny (okurka, salát, rajče, cuketa, lilek, květák, brokolice…) i z kteréhokoliv ovoce (mango, ananas, jablko, meloun, jahody, maliny, borůvky…). Jen se vyvarujte potravinám, které rychle mění barvu nebo konzistenci, jako je například banán.

salaty

Zeleninový salát s krutony:

 • Polníček
 • Hlávkový salát
 • Cherry rajčata
 • Červená paprika
 • Okurka

Zálivku si připravte z:

 • olivového oleje,
 • bílého vinného octu,
 • soli, pepře,
 • česneku,
 • bazalky.

Podáváme s opečeným toastovým chlebem či krutonky.

Osvěžující letní ovocný salát:

 • Vodní meloun
 • Žlutý meloun
 • Čerstvé jahody
 • Čerstvé borůvky
 • Kiwi Pomeranč
 • Dle dostupnosti exotické ovoce na ozvláštnění - mango, papája...

Vše nakrájíme na kostičky a smícháme v míse.

A jaké jsou vaše oblíbené letní recepty? Podělit se o ně, a inspirovat tak ostatní, můžete na našem Facebooku.

Vychytávky na piknik a na koupaliště

Chystáte se na piknik, k vodě nebo jen tak posedět s přáteli v parku? Připravili jsme pro vás pár tipů na praktické vychytávky, které by vám mohly přijít vhod.

 

Piknikový koš

Piknikový koš je vhodný nejen na piknik, ale také na jakékoliv výlety a posezení. Schováte do něj vše potřebné na servírování jídla a když si vyberete dostatečně velký koš, tak i plno dalších věcí. Například některé modely našich plně vybavených piknikových košů obsahují plastové nádobí a příbory, piknikovou deku, sklenice, solničku a pepřenku nebo chladící tašku. A ještě v nich zůstává místo na jídlo.

 

 

Podsedáky / polštářky

Sedět celý den na stejném místě dá občas zabrat. Obzvláště pokud už vám není 15 let. Zpříjemněte si dlouhé sezení podsedákem nebo polštářkem. Uvidíte, že poslouží dobře nejen k sezení, ale také jako podložka pod hlavu. Vybírat můžete z kulatých či hranatých podsedáků a mnoha barevných variací.

 

 

Utěrka nebo malý ručník

>Na utření, jako prostírání nebo k odehnání vosy. A když bude opravdové horko, stačí namočit utěrku nebo ručník do vody, přiložit na čelo nebo za krk a rychlé ochlazení je na světě. Abyste měli jistotu, že bude látka dobře sát a první namočení ji nezničí, doporučujeme se poohlížet po 100% bavlněných utěrkách či ručnících.

 

 

powerbanka

Powerbanka

V dnešní době jde vše zařídit přes telefon nebo po internetu. Není proto divu, že se mobilní telefon stal naší pravou rukou a nepostradatelným společníkem. Pokud tedy vyrazíte na celý den pryč a víte, že nebudete mít přístup k elektřině a zásuvce, nezapomeňte si pořádně nabít telefon a nebo vzít si pro jistotu powerbanku Váš mobil tak bude vždy připraven, ať už si budete chtít udělat společnou fotku s přáteli, zavolat rodině nebo zjistit odjezdy autobusů.

 

Sáčky na drobnosti

A teď nemyslíme ty typické plastové sáčky na pečivo, ale prodyšné, znovupoužitelné sáčky, které stačí opláchnout vodou a budou zase jako nové. Použít můžete sáčky z přírodních materiálů nebo domácí ušité ze staré záclony. Skvělou službu udělají také malé dárkové taštičky (pytlíčky). Vhod přijdou nejen na ovoce, zeleninu či pečivo, ale také na uspořádání všech malých drobností, jako třeba sponky, gumičky, náplasti. A pokud se chystáte k moři, můžete pytlíčky použít na sbírání mušlí.

 

nafukovaci-morska-zelva

Netradiční lehátka

V posledních letech se staly hitem nafukovací lehátka a sedátka na vodu, obzvláště jednorožci a plameňáci. Pokud chcete trochu vybočit z řady, co vyzkoušet něco netradičního, ale přesto originálního? Třeba nafukovací želvu nebo pizzu? Na pikniku ji asi moc nevyužijete, za to na dovolené nebo na koupališti s ní určitě zazáříte!

Co si vzít na piknik? Seznam věcí, co vám nesmí chybět v košíku

Taky tak milujete jaro a léto? Zelené parky, sluníčko, výlety a pikniky. Venkovní posezení na dece jsme si oblíbili už jako děti a i teď v dospělosti se k nim rádi vracíme. Každý piknik je pro nás takový menší výlet do přírody. Výlet s blízkými přáteli, dobrým jídlem a příjemnou náladou. Pokud i vy chcete uspořádat piknik, ale nevíte co a jak, dáme vám několik praktických tipů. Vytáhněte deky, pikniková sezóna se blíží!

piknikove-kose-2

Velký piknikový koš je základ

Bez velkého proutěného piknikového koše by to nebylo jednoduše ono. Můžete si věci sbalit do batohu nebo tašky, ale piknikové koše tomu dodávají tu pravou atmosféru. Navíc jsou na to přímo dělané. Mají několik přihrádek, kapsy na příbory a plno dalších vychytávek. A abychom vám usnadnili jejich hledání a vybavování, přidali jsme do nabídky piknikové koše s kompletní výbavou.

Výbava na piknik

Pokud válčíte s tím, co si vzít na piknik, připravili jsme pro vás rychlý přehled toho nejdůležitějšího:

 • Velká pikniková deka s ochranou spodní vrstvou
 • Talířky - Odolné a zejména lehké, ať nemáte koš příliš těžký
 • Příbory
 • Sklenice či hrníčky - Ať nemusíte všichni pít z jedné lahve :-)
 • Otvírák na víno a pivo - Nikdy nevíte, kdy se budou hodit.
 • Menší nůžky - Občas byste nevěřili, jak je těžké otevřít obaly od jídla.
 • Nůž - Malý nožík využijete na krájení chleba, ovoce a na mazání.
 • Ubrousky, hodně ubrousků
 • Cestovní hry - Zabaví děti i dospělé.
 • Chladící taška/box s ledem
 • Základní koření - sůl, pepř

Chcete si přípravu na piknik usnadnit? Poohlédněte se po kompletně vybaveném piknikovém koši. V naší nabídce nabízíme piknikové koše s nádobím, příbory, dekou, solničkou a pepřenkou i chladící taškou. Hned budete mít o starost méně.

Vybavený piknikový košVybavený piknikový koš

Vybavený piknikový košVybavený piknikový koš

Jaké jídlo vzít na piknik?

Lehké, nešpinící a snadno servírovatelné. Abyste nemuseli jídlo připravovat ve venkovních “bojových podmínkách”, připravte jej v klidu doma a venku pak jen naservírujete a snězte.

Která jídla tedy doporučujeme na piknik?

 • Tousty a sandwiche
 • Obložené pečivo
 • Sladké a slané štrůdly zapečené těstoviny
 • Salát - zeleninový, těstovinový, kuskusový
 • Muffiny, cupcaky
 • Bábovky, buchty a sušenky
 • Ovoce a zelenina - Syrová nebo vařená
 • Smažené kuře či kuřecí řízečky
 • Slané a sladké koláče
 • Minipizzy
 • Fazolové brownies
 • Smoothie

jidlo-piknik

A které potraviny raději nechat doma?

Všechny, které se rychle kazí nebo mění své skupenství (roztápí se, snadno se zdeformují apod.). Patří mezi ně:

 • Vejce
 • Mléčné výrobky
 • Mořské plody a ryby
 • Zmrzlina a mražené jídlo

Kdy a kam vyrazit?

Pokud nevíte, kam v okolí zajít na piknik, udělejte si procházku a “očíchněte” terén. Hledejte místo s nízkou trávou a alespoň částečným stínem. Pokud chcete s sebou vzít děti, zaměřte se na okolí hřiště. Děti se tam vyřádí a vy budete moci při jejich hlídání sedět na dece a uždibovat bábovku.

Na letní piknik doporučujeme vyrazit dopoledne (kolem 9. hodiny) nebo odpoledne (po 15. hodině). Vyhnete se mokré trávě s ranní rosou i tomu největšímu horku mezi 12-15. hodinou.

Ekologická domácnost: Jak snížit odpad a ušetřit rozpočet

Každým dnem se vyhodí tisíce tun odpadů, které skončí nejen na skládkách, ale také v trávě, v lesích a v mořích. Největší problém současné doby je především plast, který se rozkládá i desítky let. Pokud třídíte odpad, určitě víte, jak velké množství za týden je možné nashromáždit. Ukážeme vám, že to jde i jinak. I vy můžete snížit svůj dopad na naší planetu a zároveň ušetřit za plastové zbytečnosti.

Plátěná taška

I my jsme měli kdysi doma nákupní tašku plnou složených nákupních tašek. Pak nám došel ten paradox: neustále si kupujeme nové, přitom je nestíháme spotřebovávat. Proto když vycházíte z domu na nákup, myslete v prvé řadě na tašku. Vzít si můžete tu z předešlého nákupu nebo si pořídit plátěnou tašku, která lecos vydrží, je velmi skladná a navíc se dá prát v pračce.

platene-tasky platene-tasky-2

Vlastní pytlíky na pečivo a ovoce

Stejně jako tašku na nákup si můžete přinést i vlastní sáčky, třeba bavlněné nebo ze starých záclon. V mnoha prodejnách už jsou na znovupoužitelné sáčky zvyklí. Nemusíte se tedy bát, že by na vás koukali jako na exota :-).

Bambusové hrnky na cesty

Pokud hodně cestujete, nebo si kupujete při cestě do práce kávu s sebou, doporučujeme si pořídit vlastní hrnek na cesty. Skvělou ekologickou alternativou jednorázových kelímků mohou být bambusové cestovní hrnky. Jsou lehké, znovu použitelné a při správném zacházení vám vydrží několik let. V přírodě jsou navíc rozložitelné a využijete je na horké i studené nápoje.

platena-taska-hrnekc

Houbičky na nádobí

Klasické houbičky na nádobí ze supermarketů se vyrábějí z plastu. Při frekvenci 1 houbička na 1 týden jich během měsíce spotřebujeme hned několik. I tady existují šetrnější alternativy. Koupit můžete houbičky z recyklovaného materiálu či z přírodních vláken. A co s houbičkami, které máte už doma? Normálně je spotřebujte, avšak než je hodíte do koše, nejprve je dejte do vařící vody s octem nebo do myčky nádobí. Houbička se vydezinfikuje a poslouží vám zase o trochu déle.

Řekněte ne věcem v plastu

Mnoho výrobců má tendenci dávat své produkty do několika vrstev plastu, které se bohužel nedají znovu použít. Příkladem mohou jít například malé svačinové dobroty (pečivo, dezerty, oplatky…). Každý kousek je zabalen zvlášť v plastovém obalu, přičemž výrobci vytvoří “výhodné” balení po několika kusech, které zas a opět zabalí do plastového obalu. Došli jsme i do takového stádia, kdy každičký bonbon v pytlíčku má svůj vlastní plastový ruksak pro případ, aby se nepřilepil k ostatním bonbonům. Jak z této situace ven? Už při nákupu v obchodě myslete dopředu. Přednost dávejte především věcem bez obalu. Pokud tu možnost nemáte, dívejte se po takovém obalu, který se rychle rozloží (papír) nebo se bude moci znovu použít (např. znovuuzavíratelné krabičky).

I malá změna se počítá

Pokud máte stále pochybnosti, že vaše změna ničemu nepomůže, tak vás vyvedeme z omylu. Každá snaha se počítá! Můžete dokonce inspirovat ostatní, své blízké nebo i náhodné kolemjdoucí v obchodě, kteří o této problematice začnou více přemýšlet. I ty malé krůčky (jako používání plátěných tašek) přispějí k čistějšímu a zdravějšímu světu.

Stránka 1 z 4 - 34 položek celkem

Využíváme soubory cookies. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací