Blog

Praktické stanování: Co s sebou pod stan s dětmi?

Vícedenní stanování je výzva pro dospělé i samotné děti. Jak se na takovou cestu připravit a co všechno si sebou zabalit? Přinášíme vám seznam 10 věcí, které se budou hodit všem natěšeným rodičům i začínajícím malým dobrodruhům.

nerez-esus-

Kempování s dětmi: Co všechno s sebou vzít?

 1. Náhradní oblečení - Vyplatí se zejména, pokud máte mladší děti. Ty milerády pobíhají všude okolo, déšť nedéšť, bálo nebláto. Proto se vždy hodí mít schované jedno záložní triko, tepláčky a mikinu. Jistota je jistota.
 2. Pláštěnku - Chystáte-li se na výlety, pláštěnka je nutností pro každého člena. Není nic nepříjemnějšího, než promoknout, a pak ve vlhkém oblečení půl dne chodit. Navíc stačí slabší imunita a příští týden proležíte s nachlazením.
 3. Vlastní mini batůžek - Nechte dítě nést vlastní výbavičku (v rámci mezí). Dítko si bude připadat více dospěle, zodpovědně a vám jeho oblíbená hračka, pití a svačinka ušetří místo ve vlastním batohu.
 4. Lékárničku - Rozbitá kolena, škrábnutí o kámen nebo větev, rozškrábaný štípanec od komára a mnohem více “drobností” bývají při výletování s dětmi na denním pořádku. Lékárnička se ale hodí i pro případ jakéhokoliv jiného úrazu. Mějte proto s sebou dezinfekci, obvaz, náplasti, pinzetu a případně i léky na nachlazení, alergii a tišení bolesti.
 5. Dětské cestovní hry - Hodí se nejen na cestu, ale i během deštivého dne. Jsou malé praktické a umí zabavit celou rodinu. Vybírat můžete i tematicky - existují vzdělávací cestovní hry o lese a přírodě. Pro malé děti můžete vzít také pár kostiček Lego, skládanku nebo omalovánky.
 6. Rychlé svačinky - Když na nás přijde hlad, jsme mrzutí a podráždění. Stejně to mají i děti. Proto přijde vhod mít po ruce vždy nějakou přesnídávku nebo ovocnou kapsičku.
 7. Jídlonosiče - Chcete-li si někdy koupit polévku nebo celé jídlo v restauraci a sníst si ho v kempu či na výletě, jídlonosiče jsou to pravé ořechové. Na požádání vám v restauraci do něj nabalí jídlo klidně pro celou rodinu.
 8. Kapesníčky a ubrousky - Na upatlané ruce, špinavý obličej nebo na přicházející rýmu.
 9. Podsedáky - Dlouhé sezení na chladné zemi neprospívá zdraví, proto pokud si chtějí vaše děti hrát v sedě, dejte jim pro jistotu na sezení podsedák. Využijete jej i večer při opékání a vysedávání u ohně.
 10. Dětský repelent a opalovací krém - Kosmetika, která se vždy vyplatí. Dětský repelent a krém na opalování jsou šetrnější než verze “pro dospělé”. Nebývají tolik parfémované a často v sobě obsahují i prospěšné látky pomáhající hydratovat pleť.

 

Pár tipů na závěr: Pojměte stanování a kempování s dětmi opravdu dobrodružně. Do programu můžete zařadit stavění domečků pro skřítky, poznávání stop v lese, rozpoznávání stromů, hledání hub i stezku odvahy. Tablety nechte doma, mobilní telefony v kapse. Místo pouštění pohádek na dobrou noc si přečtěte naučnou povídku o přírodě, nebo si vyprávějte veselé historky. Jídlo si připravujte tradičně na ohni a servírujte v praktickém ešusu. Po dobrém obědu se můžete na chvíli natáhnout na deku a pozorovat mraky a říkat si, co vám za zvířátka připomínají.

Výbava na stanovení: Praktické tipy pro pohodlné kempování

Kempování a stanování vyžaduje větší přípravu, než piknik v městském parku. Jste odkázáni jen na sebe, své vybavení, případně malou samoobslužnou prodejnu v nejbližším městě. Chystáte se i vy v brzké době kempovat a nevíte, co všechno si s sebou vzít? Připravili jsme pro vás pár tipů, které vám pomohou s balením.

nerez-esus-

Stan

Stan je základ, bez kterého se neobejdete. Dokonce i pokud chcete spát pod širákem (stačí, aby se otočil vítr a nemilé překvapení v podobě deště je na světě). U stanu a spacáku doporučujeme výběr nepodceňovat. To poslední, co byste chtěli, je potopa ve stanu nebo zlomené stanové tyčky.

Spacák

Při nákupu spacáku si nechte poradit odborníkem. Existuje totiž několik variant, např. zateplené spacáky do zimy i lehčí spacáky do teplých dnů. Navíc se vybírá i podle velikosti - vaši výšky. A špatně vybraný spacák vám může stanování pěkně znepříjemnit.

Samonafukovací karimatka

Nafukovací nebo samonafukovací karimatka posune kempování na další (mnohem pohodlnější) úroveň. Nebudou vás tlačit trsy trávy, kameny ani hrboly na zemi a díky měkké podložce se vám bude krásně usínat a ještě lépe probouzet. Navíc se samonafukovací karimatkou si ušetříte i čas s nafukováním.

Světlo

Lampička, čelovka či baterka přijde vhod v každé situaci. Nikdy nevíte, na koho nebo kam si budete potřebovat posvítit :-).

Powerbanka

I když je cílem vaší cesty relaxace a nabrání sil, doporučujeme mít s sebou mobilní telefon a powerbanku. Pro případ, že budete potřebovat zavolat pomoc, najít cestu do kempu, domluvit se s přáteli apod. Mobil zároveň poslouží i jako fotoaparát pro zvěčnění nezapomenutelných chvil. Sociální sítě a e-maily ale nechte tentokrát stranou.

Lékárnička a repelent

Obvaz, náplasti, dezinfekce, léky na alergii a proti bolesti, repelent, případně ještě sprej či krém na štípance a kousance od hmyzu - ať se neuškrábete. Vše zabalte do voděodolné dózy nebo sáčku, ať je lékárnička v suchu a bezpečí.

Nůž a nůžky

Na jídlo, látku, větve, náplasti… Nůž a jedny nůžky se hodí vždy. Kvůli bezpečnosti je raději noste v pouzdře a udržujte dál od dětí. Ať kromě rozbitých kolen neřešíte ještě řezné rány.

Ešus a příbor

Plastové misky jsou sice lehké, ale na horké jídlo se nehodí. Keramika, porcelán a sklo je zase příliš těžké a křehké. Na cestování se proto nejvíce osvědčilo nerezové nádobí - ešusy. Univerzálně použitelné nádoby, které nahradí misky, talíře, hrnce i dózy na skladování potravin. Zakoupit je můžete i ve zvýhodněných sadách = 2 velikost ešusů + nerezový příbor k tomu.

jidlonosice

Jídlonosič

Plánujete-li během svých cest navštívit více kempů a chodit po výletech, doporučujeme přibalit také jídlonosiče. Dají se na sebe hezky stohovat, jsou lehké a odolné. Bez problémů tak přenesete jídlo z jednoho místa do druhého. A když potkáte po cestě restauraci, můžete si nechat jídlo zabalit s sebou.

Nerezový hrnek

Hrnek je při kempování v mnoha ohledech praktičtější, než uzavíratelná lahev (i tu ale doporučujeme). Poslouží nejen k pití, ale také k rozlévání čaje, odměřování vody a hlavně k jídlu! Díky uchu vás totiž držení nepálí, a tak nepotřebujete žádný stůl. Stačí do jedné ruky hrnek, do druhé lžíce a je to. Na guláš, polévku nebo tekutější jídla je nerezový hrnek jednoduše ideální.

Zápalky, zapalovač

Zapalovač nebo zápalky se zdají jako samozřejmost, ale divili byste se, kolikrát se při rozdělávání ohně stane, že nakonec nikdo zápalky nemá. Všichni si totiž mysleli, že je bude mít někdo jiný :-). A k rezervním zápalkám přidejte i podpalovač. Jistota je jistota.

Podsedák a deka

Plánujete ve stanu hrát hry, sedět večer kolem táboráku nebo jen tak u rybníka pozorovat přírodu? Přibalte si podsedák a deku. Půda bývá vlhká, chladná a na dlouhé sezení občas i pěkně nepříjemná.

To nejdůležitější, co si ale s sebou musíte vzít, je dobrá nálada. S úsměvem je každá situace mnohem příjemnější. A nezapomeňte, že když si něco zapomenete doma, nezoufejte, všechno se dá vyřešit.

Jaké jídlo si vzít na piknik nebo koupaliště? Dáme vám tipy!

V předchozích článcích jsme nakousli výběr piknikového koše a vychytávky na piknik. Tentokrát si vezmeme pod mušku jídlo. Bez něho by to totiž nebylo ono. Chutnou svačinku navíc oceníte i při výletě nebo během dne na koupališti. Pokud tedy nevíte, co si s sebou přibalit, připravili jsme pro vás hned několik lahodných tipů.

Hlavně se připravit!

Nikomu se nechce na dece v parku nebo u koupaliště mazat pečivo a krájet zelenina. Mohlo by se to totiž zvrtnout a chutná svačinka by mohla skončit jako oběd pro mravence. Proto si vše připravte třeba den předem. Ráno pak už jen uložíte jídlo do piknikového koše a hurá na cestu.

Toasty a sendviče

Jedny z nejlehčích a nejrychlejších jídel. Toasty můžete mít na sladko i na slano, nechat je v čerstvém nadýchaném toustovém chlebu, nebo je zapéct v sendvičovači. Sladké tousty můžete připravit:

 • s lískooříškovým krémem, banánem a strouhaným kokosem
 • s nastrouhaným jablkem, cukrem a skořicí
 • s hermelínem, hruškami a oříšky

Slané tousty jsou skvělé:

 • se zavařovanými brusinkami, hermelínem a rukolou
 • s majonézou, zeleninovou směsí připravenou na pánvi (cuketa, lilek, papriky, rajčata…), rukolou a kozím sýrem
 • s kečupem, sýrem a šunkou
 • s máslem, osoleným avokádem zakápnutým citronovou šťávou a listy salátu

oblozene-bagety

Obložené bagety

Věřte nebo ne, ale i bageta může vydat za celý oběd. Záleží totiž, jak je velká a co do ní vše dáte. My jsme si zamilovali kuřecí celozrnnou bagetu se zeleninou.

 1. Kuřecí prsa okořeňte grilovacím kořením a opečte na grilu nebo pánvi z obou stran.
 2. Poté nakrájejte maso na menší plátky.
 3. Bagetu rozřízněte a jako první vrstvu položte ledový salát.
 4. Na to následně maso, rajče, cibulku či papriku (dle chuti).
 5. Zakápněte jogurtovým dresinkem s bylinkami.
 6. Na vrch dejte opět další vrstvu ledového salátu. Zabráníte tak vsáknutí dresinku do bagety a zvlhnutí pečiva.
 7. Bagetu obalte v potravinové fólii a hurá do piknikového koše.

 

Těstovinové saláty

Těstovinové saláty patří k naší letní stálici. Chutnají totiž skvěle teplé a ještě lépe studené! Na piknik příliš nedoporučujeme saláty s rybami a vejci. Mohlo by se stát, že po nich bude cítit piknikový koš a také se rychle kazí. Vyzkoušet můžete například salát s kukuřicí a balkánským sýrem. Budete potřebovat:

 • Těstoviny
 • Kukuřici (z plechovky)
 • Rajčata
 • Okurku
 • Bílý jogurt
 • Majonézu
 • Sůl, pepř
 • Případně balkánský sýr pro ozvláštnění

Vše smíchejte a dochuťte dle potřeby.

Ovocné a zeleninové saláty

Ovoce a zelenina obsahují vysoký podíl vody a přírodní sacharidy. Proto jsou do teplých dnů jako dělané. Dodají energii a osvěží. Navíc připravit salát je velice jednoduché. Můžete jej totiž udělat z kdejaké zeleniny (okurka, salát, rajče, cuketa, lilek, květák, brokolice…) i z kteréhokoliv ovoce (mango, ananas, jablko, meloun, jahody, maliny, borůvky…). Jen se vyvarujte potravinám, které rychle mění barvu nebo konzistenci, jako je například banán.

salaty

Zeleninový salát s krutony:

 • Polníček
 • Hlávkový salát
 • Cherry rajčata
 • Červená paprika
 • Okurka

Zálivku si připravte z:

 • olivového oleje,
 • bílého vinného octu,
 • soli, pepře,
 • česneku,
 • bazalky.

Podáváme s opečeným toastovým chlebem či krutonky.

Osvěžující letní ovocný salát:

 • Vodní meloun
 • Žlutý meloun
 • Čerstvé jahody
 • Čerstvé borůvky
 • Kiwi Pomeranč
 • Dle dostupnosti exotické ovoce na ozvláštnění - mango, papája...

Vše nakrájíme na kostičky a smícháme v míse.

A jaké jsou vaše oblíbené letní recepty? Podělit se o ně, a inspirovat tak ostatní, můžete na našem Facebooku.

Vychytávky na piknik a na koupaliště

Chystáte se na piknik, k vodě nebo jen tak posedět s přáteli v parku? Připravili jsme pro vás pár tipů na praktické vychytávky, které by vám mohly přijít vhod.

 

Piknikový koš

Piknikový koš je vhodný nejen na piknik, ale také na jakékoliv výlety a posezení. Schováte do něj vše potřebné na servírování jídla a když si vyberete dostatečně velký koš, tak i plno dalších věcí. Například některé modely našich plně vybavených piknikových košů obsahují plastové nádobí a příbory, piknikovou deku, sklenice, solničku a pepřenku nebo chladící tašku. A ještě v nich zůstává místo na jídlo.

 

 

Podsedáky / polštářky

Sedět celý den na stejném místě dá občas zabrat. Obzvláště pokud už vám není 15 let. Zpříjemněte si dlouhé sezení podsedákem nebo polštářkem. Uvidíte, že poslouží dobře nejen k sezení, ale také jako podložka pod hlavu. Vybírat můžete z kulatých či hranatých podsedáků a mnoha barevných variací.

 

 

Utěrka nebo malý ručník

>Na utření, jako prostírání nebo k odehnání vosy. A když bude opravdové horko, stačí namočit utěrku nebo ručník do vody, přiložit na čelo nebo za krk a rychlé ochlazení je na světě. Abyste měli jistotu, že bude látka dobře sát a první namočení ji nezničí, doporučujeme se poohlížet po 100% bavlněných utěrkách či ručnících.

 

 

powerbanka

Powerbanka

V dnešní době jde vše zařídit přes telefon nebo po internetu. Není proto divu, že se mobilní telefon stal naší pravou rukou a nepostradatelným společníkem. Pokud tedy vyrazíte na celý den pryč a víte, že nebudete mít přístup k elektřině a zásuvce, nezapomeňte si pořádně nabít telefon a nebo vzít si pro jistotu powerbanku Váš mobil tak bude vždy připraven, ať už si budete chtít udělat společnou fotku s přáteli, zavolat rodině nebo zjistit odjezdy autobusů.

 

Sáčky na drobnosti

A teď nemyslíme ty typické plastové sáčky na pečivo, ale prodyšné, znovupoužitelné sáčky, které stačí opláchnout vodou a budou zase jako nové. Použít můžete sáčky z přírodních materiálů nebo domácí ušité ze staré záclony. Skvělou službu udělají také malé dárkové taštičky (pytlíčky). Vhod přijdou nejen na ovoce, zeleninu či pečivo, ale také na uspořádání všech malých drobností, jako třeba sponky, gumičky, náplasti. A pokud se chystáte k moři, můžete pytlíčky použít na sbírání mušlí.

 

nafukovaci-morska-zelva

Netradiční lehátka

V posledních letech se staly hitem nafukovací lehátka a sedátka na vodu, obzvláště jednorožci a plameňáci. Pokud chcete trochu vybočit z řady, co vyzkoušet něco netradičního, ale přesto originálního? Třeba nafukovací želvu nebo pizzu? Na pikniku ji asi moc nevyužijete, za to na dovolené nebo na koupališti s ní určitě zazáříte!

Co si vzít na piknik? Seznam věcí, co vám nesmí chybět v košíku

Taky tak milujete jaro a léto? Zelené parky, sluníčko, výlety a pikniky. Venkovní posezení na dece jsme si oblíbili už jako děti a i teď v dospělosti se k nim rádi vracíme. Každý piknik je pro nás takový menší výlet do přírody. Výlet s blízkými přáteli, dobrým jídlem a příjemnou náladou. Pokud i vy chcete uspořádat piknik, ale nevíte co a jak, dáme vám několik praktických tipů. Vytáhněte deky, pikniková sezóna se blíží!

piknikove-kose-2

Velký piknikový koš je základ

Bez velkého proutěného piknikového koše by to nebylo jednoduše ono. Můžete si věci sbalit do batohu nebo tašky, ale piknikové koše tomu dodávají tu pravou atmosféru. Navíc jsou na to přímo dělané. Mají několik přihrádek, kapsy na příbory a plno dalších vychytávek. A abychom vám usnadnili jejich hledání a vybavování, přidali jsme do nabídky piknikové koše s kompletní výbavou.

Výbava na piknik

Pokud válčíte s tím, co si vzít na piknik, připravili jsme pro vás rychlý přehled toho nejdůležitějšího:

 • Velká pikniková deka s ochranou spodní vrstvou
 • Talířky - Odolné a zejména lehké, ať nemáte koš příliš těžký
 • Příbory
 • Sklenice či hrníčky - Ať nemusíte všichni pít z jedné lahve :-)
 • Otvírák na víno a pivo - Nikdy nevíte, kdy se budou hodit.
 • Menší nůžky - Občas byste nevěřili, jak je těžké otevřít obaly od jídla.
 • Nůž - Malý nožík využijete na krájení chleba, ovoce a na mazání.
 • Ubrousky, hodně ubrousků
 • Cestovní hry - Zabaví děti i dospělé.
 • Chladící taška/box s ledem
 • Základní koření - sůl, pepř

Chcete si přípravu na piknik usnadnit? Poohlédněte se po kompletně vybaveném piknikovém koši. V naší nabídce nabízíme piknikové koše s nádobím, příbory, dekou, solničkou a pepřenkou i chladící taškou. Hned budete mít o starost méně.

Vybavený piknikový košVybavený piknikový koš

Vybavený piknikový košVybavený piknikový koš

Jaké jídlo vzít na piknik?

Lehké, nešpinící a snadno servírovatelné. Abyste nemuseli jídlo připravovat ve venkovních “bojových podmínkách”, připravte jej v klidu doma a venku pak jen naservírujete a snězte.

Která jídla tedy doporučujeme na piknik?

 • Tousty a sandwiche
 • Obložené pečivo
 • Sladké a slané štrůdly zapečené těstoviny
 • Salát - zeleninový, těstovinový, kuskusový
 • Muffiny, cupcaky
 • Bábovky, buchty a sušenky
 • Ovoce a zelenina - Syrová nebo vařená
 • Smažené kuře či kuřecí řízečky
 • Slané a sladké koláče
 • Minipizzy
 • Fazolové brownies
 • Smoothie

jidlo-piknik

A které potraviny raději nechat doma?

Všechny, které se rychle kazí nebo mění své skupenství (roztápí se, snadno se zdeformují apod.). Patří mezi ně:

 • Vejce
 • Mléčné výrobky
 • Mořské plody a ryby
 • Zmrzlina a mražené jídlo

Kdy a kam vyrazit?

Pokud nevíte, kam v okolí zajít na piknik, udělejte si procházku a “očíchněte” terén. Hledejte místo s nízkou trávou a alespoň částečným stínem. Pokud chcete s sebou vzít děti, zaměřte se na okolí hřiště. Děti se tam vyřádí a vy budete moci při jejich hlídání sedět na dece a uždibovat bábovku.

Na letní piknik doporučujeme vyrazit dopoledne (kolem 9. hodiny) nebo odpoledne (po 15. hodině). Vyhnete se mokré trávě s ranní rosou i tomu největšímu horku mezi 12-15. hodinou.

Ekologická domácnost: Jak snížit odpad a ušetřit rozpočet

Každým dnem se vyhodí tisíce tun odpadů, které skončí nejen na skládkách, ale také v trávě, v lesích a v mořích. Největší problém současné doby je především plast, který se rozkládá i desítky let. Pokud třídíte odpad, určitě víte, jak velké množství za týden je možné nashromáždit. Ukážeme vám, že to jde i jinak. I vy můžete snížit svůj dopad na naší planetu a zároveň ušetřit za plastové zbytečnosti.

Plátěná taška

I my jsme měli kdysi doma nákupní tašku plnou složených nákupních tašek. Pak nám došel ten paradox: neustále si kupujeme nové, přitom je nestíháme spotřebovávat. Proto když vycházíte z domu na nákup, myslete v prvé řadě na tašku. Vzít si můžete tu z předešlého nákupu nebo si pořídit plátěnou tašku, která lecos vydrží, je velmi skladná a navíc se dá prát v pračce.

platene-tasky platene-tasky-2

Vlastní pytlíky na pečivo a ovoce

Stejně jako tašku na nákup si můžete přinést i vlastní sáčky, třeba bavlněné nebo ze starých záclon. V mnoha prodejnách už jsou na znovupoužitelné sáčky zvyklí. Nemusíte se tedy bát, že by na vás koukali jako na exota :-).

Bambusové hrnky na cesty

Pokud hodně cestujete, nebo si kupujete při cestě do práce kávu s sebou, doporučujeme si pořídit vlastní hrnek na cesty. Skvělou ekologickou alternativou jednorázových kelímků mohou být bambusové cestovní hrnky. Jsou lehké, znovu použitelné a při správném zacházení vám vydrží několik let. V přírodě jsou navíc rozložitelné a využijete je na horké i studené nápoje.

platena-taska-hrnekc

Houbičky na nádobí

Klasické houbičky na nádobí ze supermarketů se vyrábějí z plastu. Při frekvenci 1 houbička na 1 týden jich během měsíce spotřebujeme hned několik. I tady existují šetrnější alternativy. Koupit můžete houbičky z recyklovaného materiálu či z přírodních vláken. A co s houbičkami, které máte už doma? Normálně je spotřebujte, avšak než je hodíte do koše, nejprve je dejte do vařící vody s octem nebo do myčky nádobí. Houbička se vydezinfikuje a poslouží vám zase o trochu déle.

Řekněte ne věcem v plastu

Mnoho výrobců má tendenci dávat své produkty do několika vrstev plastu, které se bohužel nedají znovu použít. Příkladem mohou jít například malé svačinové dobroty (pečivo, dezerty, oplatky…). Každý kousek je zabalen zvlášť v plastovém obalu, přičemž výrobci vytvoří “výhodné” balení po několika kusech, které zas a opět zabalí do plastového obalu. Došli jsme i do takového stádia, kdy každičký bonbon v pytlíčku má svůj vlastní plastový ruksak pro případ, aby se nepřilepil k ostatním bonbonům. Jak z této situace ven? Už při nákupu v obchodě myslete dopředu. Přednost dávejte především věcem bez obalu. Pokud tu možnost nemáte, dívejte se po takovém obalu, který se rychle rozloží (papír) nebo se bude moci znovu použít (např. znovuuzavíratelné krabičky).

I malá změna se počítá

Pokud máte stále pochybnosti, že vaše změna ničemu nepomůže, tak vás vyvedeme z omylu. Každá snaha se počítá! Můžete dokonce inspirovat ostatní, své blízké nebo i náhodné kolemjdoucí v obchodě, kteří o této problematice začnou více přemýšlet. I ty malé krůčky (jako používání plátěných tašek) přispějí k čistějšímu a zdravějšímu světu.

Praktické svatební dary do 1 000 Kč - Rady a tipy

Vybrat vhodný dárek na svatbu je občas pěkný oříšek. Obzvláště, máte-li omezený rozpočet. Abychom vám výběr usnadnili, připravili jsme pro vás hned několik tipů na svatební dary do 1 000 Kč.

Praktické svatební dary do 1 000 Kč

Někteří říkají, že praktické dárky jsou ty nejhorší. S tím určitě nesouhlasíme. Právě naopak! Darovat něco potřebného, co se doma nikdy neztratí, je vždy dobrý nápad. Ať už pak bude obdarovaný připravovat čaj nebo vařit nějakou dobrotu, vzpomene si u toho na vás ♥.

Placatka

 

Pro cestovatele a dobrodruhy

Pokud patří novomanželé k dobrodruhům, můžete se s ostatními složit na prodloužený víkend v zahraničí nebo wellness pobyt. Chcete-li spíše něco jednoduššího, krásným a vtipným dárkem může být placatka s kvalitním alkoholem uvnitř. Na cestách potěší a zahřeje.

 

Vybavený piknikový koš

Pro výletníky

A jestli je pár zaměřený spíše na pohodové výlety do přírody, vyzkoušejte piknikový koš. A pokud si chcete ušetřit čas s vybavováním, můžete do 1 000 Kč koupit už kompletně vybavený piknikový koš pro 2 lidi s nádobím, sklenicemi i příbory.

 

Bambusový cestovní hrnek

 

Pro eko nadšence

V dnešní době se mnoho lidí snaží žít více ekologicky, tedy v souladu s přírodou. Chcete-li udělat něco nejen pro novomanžele, ale i pro přírodu, můžete jako svatební dar věnovat plátěné tašky a bambusové cestovní hrnky. Obojí je vyrobeno převážně z přírodních materiálů a lze používat opakovaně. Navíc sladíte-li tašku s hrnkem do stejného motivu (tmavá varianta pro ženicha, veselé barvy pro nevěstu), vytvoříte krásný komplet.

 

Luxusní porcelán s modrými květinami

Do nové domácnosti

Mezi klasiku ve svatebních darech se řadí porcelán a vybavení do domácnosti. Tady doporučujeme se poradit přímo s novomanželi nebo jejich blízkými, abyste zjistili, co vše ještě domů potřebují koupit. V naší nabídce najdete luxusní porcelánové sady v dárkových krabičkách, praktické filtrační konvice, které ocení nejen rodiny s malými dětmi, kvalitní saténové povlečení z bavlny a mnoho dalšího. Vše do 1 000 Kč.

 

Luxusní hrnky s iniciály

Pro čajmeny a kávaře

Čaj není jen nápoj, který zažene žízeň. V mnoha kulturách se jeho servírování bere spíše jako společenský akt, událost. Čas, kdy se lidé sbližují, vychutnávají si čaj a povídají si. A protože známe mnoho lidí, kteří milují čaj a porcelánové hrnky jakbysmet, máme v nabídce celou škálu hrnků a konvic. Můžete tak vytvořit krásnou sadu na míru novomanželům. Náš tip: Hrnečky s iniciály se zlatými dekoracemi jsou na svatbu jako stvořené.

 

Stojánek na víno ve tvaru auta

Pro vinaře

Připadá vám láhev vína už okoukaná? Ne u vinařů! Správní vinaři vždy ocení kvalitu, dobrý ročník a odrůdu. Pokud chcete navíc dárek nevšedně zabalit, můžete víno umístit do stojánku na víno, nebo vyzkoušet jeden z našich balících triků.

 

 Sada porcelánu Alfons Mucha

Pro milovníky umění

S rozpočtem 1 000 Kč máte při výběru svatebních darů mnohem více možností než v případě rozpočtu 500 Kč (o kterém byl předchozí článek). Lístky do divadla, do kina, na koncert, vstupenky do muzea či na festival. Pokud novomanželé tíhnou spíše k malířskému umění, můžete jim udělat radost vstupenkami na výstavu či porcelánem s malbami. Sady porcelánu Alfonse Muchy či Gustava Klimta se pohybují kolem v rozmezí 300 -1 500 Kč.

Malá rada na závěr: Ať už upřednostňujete hmotné dárky nebo zážitky, nezapomeňte vybírat srdcem. Dárky od srdce vždy vyčarují na tváři opravdový úsměv a hlavně zahřejí u srdce.

Jak používat filtrační konvici? + Tipy na filtry

S blížícím se nástupem jara a léta se blíží i období zvýšeného pitného režimu. Pomalu odkládáme čajové konvičky a vytahujeme formy na led a několika litrové konvice na vodu. Obzvláště v parných letních dnech bychom totiž měli dbát na pravidelný příjem tekutin, a to alespoň 2 litry denně. Nejvhodnější je k pití čistá voda.

Kvalita vody není všude stejná

Jenže ne všude je voda tak “chutná”, aby se dala v takovém množství pít. Samozřejmě, že většině z nás doma teče z kohoutku nezávadná pitná voda. Ale určitě jste zaznamenali, že kvalita vody se v různých oblastech České republiky liší. Někde může voda chutnat tvrdě až kovově, někde zase obsahuje více chloru. Vliv na to má nejen zdroj vody, ale také způsob, jakým se čistí a jak se dopravuje (materiál potrubí a jeho stáří, vodovodní baterie apod.).

Těžké kovy ve vodě poté způsobují problém i jinde než jen u pití - vytváří vodní kámen. Pokud se vám neustále “zanáší” rychlovarná konvice a ve sklenicích vznikají po vodě nevzhledné usazeniny, je nejvyšší čas porozhlédnout se po filtrační konvici.

fitlracni-konvice-vida

Filtrační konvice není rozmazlenost, ale praktický přítel

Někteří lidé se zdráhají si filtrační konvici pořídit “Nikdo v okolí ji nepoužívá a ostatní si o mně budou myslet, že jsem fajnovka.”. Nemyslete na ostatní, ale na sebe, svou rodinu a domácnost. Pokud musíte každý týden čistit rychlovarnou konvici či kávovar a “obyčejná voda” z kohoutku vám nechutná, věřte, že filtrační konvice vám jen pomůže.

Jak funguje filtrační konvice

Každá filtrační konvice obsahuje speciální filtr (od toho její název), který zachytává nečistoty, chlor, těžké kovy a další nežádoucí látky. Celý proces trvá obvykle jen pár vteřin. Jakmile voda proteče filtrem, je připravena k pití.

filtrace-vody

Jak používat filtrační

konvici Před prvním použitím filtrační konvice se ujistěte, že je uvnitř správně umístěn vodní filtr. Poté uzavřete konvici a vodu z kohoutku nalijte skrz uzávěr. U našich filtračních konvic Vida je vytvořen speciální otvor na nalévání přímo uprostřed víka. Jakmile proteče voda skrz filtr a začne se plnit nádoba, je už voda připravena.

Vodní filtry přefiltrují 100 - 200 litrů vody dle zvoleného typu, poté by se měly vyměnit za nové. A jak poznat, kdy je ten správný čas filtr vyměnit? Existuje několik možností. Můžete si buď počet litrů zapisovat, pravidelně jej vyměňovat cca 1 za měsíc a nebo si pořídit chytrou konvici. Filtrační konvice Vida s indikátorem výměny filtru vás sama upozorní, že je nejvyšší čas na výměnu.

filtracni-konvice-filtr indikator-filtracni-konvice

Vodu z filtrační konvice nemusíte jen pít, můžete s ní i vařit

Přefiltrovanou vodu můžete používat k vaření běžných jídel, na zalévání kávy či čaje nebo jako vodu do zásobníku kávovaru. Budete mít jistotu, že vždy pijete kvalitní vodu. Navíc zabráníte předčasnému vzniku vodního kamene ve spotřebičích.

Přefiltrovaná voda je vhodná i pro malé děti

Pokud máte doma malé dítě, určitě víte, že zařazovat nové potraviny do jídelníčku se musí opatrně a pomalu. Stejně tak, jak se přizpůsobuje trávení novým živinám, musí si navyknout i na kohoutkovou vodu. Ta bývá totiž pro děti příliš “těžká”. Abyste při každém nákupu netahali balíky kojenecké vody, můžete vyzkoušet přefiltrovanou vodu. Tím, že jsou odstraněny těžké kovy a další látky, se stává voda pro děti mnohem lépe stravitelná.

Voda obohacená o magnezium

Chcete-li si vodu ozvláštnit, přinášíme vám tip na skvělý vodní filtr - BWT Gourmet Magnesium. Kromě toho, že vám vodu přefiltruje, ji také obohatí hořčíkem. Ten pomáhá proti křečím a podporuje funkci orgánů. Vodní filtry s hořčíkem jsou také skvělé pro všechny, kteří trpí tetanií (nedostatkem hořčíku).

Jak vybrat filtr do filtrační konvice?

Naše vodní filtry jsou univerzální a hodí se do filtračních konvic více značek - Vida, Brita, Anna, Kenwood, LAICA Biflux, DAFI Unimax… V nabídce máme 2 typy filtrů (užší a širší), aby si na své přišel opravdu každý.

Jak správně připravit sypaný čaj? Teplota vody je důležitá

Pohltil vás svět čajových lístků a rádi byste se naučili, jak správně připravit čaj? Možná vás to překvapí, ale každý druh má svá specifika a zalévá se vodou o jiné teplotě. Pojďte společně s námi nahlédnout do čajového světa. Ukážeme vám, v čem připravit čaj a jak jej správně připravit.

caj-mucha

V čem připravit sypaný čaj?

Sypané čaje se připravují tradičně v porcelánových nebo keramických konvicích. Je to dáno tradicí a hlavně výdrží materiálu. Keramika je odolná a udrží teplo. Naopak skleněné konvice mají tendence při prudké změně teploty praskat a nerez jako materiál je populární teprve “pár let”. Přesto v něm čaj mnoho lidí nepřipravuje a raději volí starou známou klasiku - keramiku.

Konvice na čaj Konvice na čaj pro jednoho

Jaké sítko?

Vždy kvalitní! Vybírat můžete ze silikonových, nerezových či porcelánových a keramických. Doporučujeme volit nerezové sítko na čaj, které mívá hrubší síť a nepropustí drobné lístky rostliny.

Sítko na čaj Sítko na čaj Hrnek se sítkem

Postup přípravy čaje

Nejdříve vyberte dostatečně velkou nádobu. Obvykle se čaj připravuje do větších hrnků či menších konvic (0,5-1 litr). Poté vložte do sítka odměřené množství směsi a zalijte jej vodou v požadované teplotě.

Teplota zalévání čaje je velmi individuální. Pokud si kupujete kvalitní čaj ve specializovaných prodejnách, vždy se ujistěte, že víte, jak čaj připravit - řekne vám to prodejce nebo najdete postup na obalu čaje.

Pokud to druh čaje vyžaduje, zakryjte jej pokličkou. Jakmile uplyne doba potřebná pro luhování, vyndejte sítko a položte jej třeba na porcelánový talíř pod čaj (podčajník). Čaj nedoporučujeme nechávat v konvici či hrnečku. Může se přelouhovat, čímž ztrpkne, zhořkne či získá kyselou chuť.

Příprava černého čaje

Černý čaj zaléváme horkou vodou a necháváme 2-5 minut louhovat. Dávka vždy slouží na jeden nálev, proto se nedoporučujeme černý čaj znovu zalévat. Nebude už mít tak výraznou chuť.

Příprava zeleného čaje

Zelený čaj se zalévá o teplotě cca 70-80 °C. Uvařenou vodu nechte chvíli odstát - nesmí být vařící. Pokud byste zalili zelený čaj vroucí vodou, vypustily by se třísloviny a nálev by zhořkl.

Příprava bylinkového čaje

Věděli jste, že bylinkové čaje nejsou vlastně čaje? Lístky z čajovníku totiž vůbec neobsahují. Jedná se o směs bylin, které mají na náš organismus pozitivní vliv. Bylinky (čerstvé či sušené) zaléváme vařící vodou a necháme 10-15 minut louhovat v uzavřené nádobě (aby nevyprchaly silice).

Příprava ovocného čaje

Ovocný čaj spolu ze zeleným a černým patří k těm nejoblíbenějším. Zalévá se vroucí vodou a luhuje se 5-8 minut. Pokud čaj vytáhnete příliš brzy, nemusel by být ještě hotový. Dávejte si však pozor, ať čaj nepřelouhujete, mohl by mít nakyslou chuť.

Příprava žlutého čaje

Obdobně jako u zeleného čaje i v přípravě žlutého nechte vodu odstát na cca 80 °C. Žlutý čaj louhujte 3 minuty, a poté jej vyndejte z konvice a odložte bokem. Z jedné dávky můžete totiž udělat až 3 nálevy.

Příprava Oolong čaje

Oolong je lidově polozelený čaj - něco mezi černým a zeleným. Proto i jeho příprava je někde v půli cesty. Oolong se zalévá horkou vodou o cca 90 °C a louhuje se 2-5 minut. Z jedné várky je přitom možné připravit až 5 nálevů!

Příprava Roiboos čaje

Jako poslední si uvedeme oblíbený Roiboos čaj. Ten se zalévá vroucí vodou a louhuje se 5 minut. Když dobu o pár minut překročíte, nic se nestane. Nálev bude stejně dobrý. Nedoporučujeme z něj dělat ale více nálevů. Čaj po prvním louhování ztrácí svou typickou chuť a vůni.

Praktický svatební dar do 500 Kč? Dáme vám tipy

Jste pozvaní na svatbu, ale vaše peněženka i bankovní účet zrovna nehýří velkými úsporami. Jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá? Krásný svatební dárek od srdce, který vykouzlí úsměv na tváři, nemusí stát tisíce korun. Dáme vám tipy na levné, ale přesto praktické dárky na svatbu.

Praktické svatební dary do 500 Kč

Popřemýšlejte, co novomanželé mají rádi. V případě, že je tak dobře neznáte, vyzvídejte nenápadně od ostatních. Někteří lidé rádi cestují, jiní rádi chodí za kulturou, někdo pije víno někdo zase raději čaj.

 

Pro milovníky umění

Do 500 Kč můžete pořídit lístky do kina, muzea, na výstavu či do divadla (budete-li mít štěstí a ulovíte dobrá místa). Chcete-li spíše něco hmotného, co novomanželům zůstane několik let, zkuste například sadu dvou šálků s podšálky se vzorem malby Alfonse Muchy či Gustava Klimta. Sady stojí 300-400 Kč.

 

Pro svíčkové nadšence

Takové nadšence poznáte snadno. Při návštěvě budete potkávat na stolech nejrůznější vonné svíčky, aromalampy, difuzéry a vonné tyčinky. Všechny tyto drobnosti nestojí mnoho a přitom udělají velkou radost. Například jedna kvalitnější svíčka u nás vyjde kolem 50-200 Kč, vonné tyčinky do 100 Kč. V nabídce navíc máme i krásný vonný set za 309 Kč.sypany-caj-sitko

 

Pro čajmeny a kávomily

Lidé se obvykle dělí na dvě skupiny - ti, kteří milují kávu a ti, kteří dávají přednost čaji. Oběma skupinám uděláte radost, když rozšíříte jejich malou sbírku. Při výběru upřednostňujte sypané čaje a kvalitní výběrovou kávu. Mimo jiné můžete svatební dar oživit také o elegantní mlýnek na kávu či čajové sítko.

 

Pro vinaře

Víno se obvykle v domácnosti neztratí. Vydrží dlouhou dobu a když přijde návštěva, každá domácnost ocení, že nemusí na jeho koupi myslet. Poradit vám může zkušený vinař nebo prodejce ve vinotéce. A chcete-li láhev ozvláštnit, připravili jsme pro vás hned několik tipů, jak zabalit víno jako dárek.

 

Do nové domácnosti

Stejně jako láhev dobrého alkoholu se doma neztratí ani kvalitní bavlněné ručníky, utěrky či deky. U povlečení a prostěradla bychom byli opatrní. Existují matrace a lůžkoviny o různých velikostech. Pokud přesně nevíte rozměry, raději vyberte něco neutrálnějšího. Sada bavlněných ručníků se srdíčky u nás stojí 479 Kč, mikroflanelovou deku pořídíte od 299 Kč a utěrky od krásných 59 Kč/ks.

 

Kasička plná drobných

Pokud se bojíte, že se netrefíte do vkusu novomanželům, kupte pěknou kasičku (například prasátko za 79 Kč) a rozměňte zbylé peníze na drobné (1, 2 a 5 Kč) a naházejte je dovnitř. I když se nebude jednat o žádnou převratnou sumu, každá korunka se počítá a přijde vhod :-).

 

 

Jak darovat peníze? 

Další tipy, jak darovat peníze, najdete v našem předchozím článku: Jak chytře darovat peníze jako svatební dar.

 

Stránka 1 z 3 - 30 položek celkem

Využíváme soubory cookies. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací